„Pro město je to velice výhodné, protože do vybudování a provozu kogenerací nemuselo nic investovat ze svého, přičemž nesporným ziskem pro nás bude dlouhodobě stabilní dodávka tepla za garantované ceny. Navíc tepelné hospodářství získalo tu nejmodernější technologii, která existuje,“ říká starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. Příjmem pro město bude i nájem za pozemky, na kterých kogenerace stojí a které si ČEZ Energo od města pronajímá.

Kogenerační jednotky, které dosáhnou celkového výkonu 2 200 kilowattů, společně vyrábějí elektřinu i teplo. Jedná se o technologii, která šetří palivo a navíc garantuje vysokou účinnost využití energie, která přesahuje 90 procent.

„V praxi to znamená nejen finanční úsporu, ale i vyšší ekologičnost. Jako palivo je navíc využíván plyn, což je výrazně šetrnější zdroj než uhlí,“ potvrzuje výše uvedené generální ředitel ČEZ Energo David Bauer s tím, že zatímco u klasických elektráren uniká teplo bez využití do okolí, kogenerační jednotka ho dále využívá. Zjednodušeně řečeno, umožňuje provozní úsporu za cenu tepla a je zároveň šetrná k životnímu prostředí.

Vyrobeno tepelnou energii bude odebírat společnost Teplo Nový Bor, která provozuje zdejší systém centrálního zásobování teplem.

Elektřina z kogeneračních jednotek pak bude putovat do distribuční sítě a teplo přímo odběratelům v Novém Boru. „Naším cílem do budoucna je stabilizovat ceny tepla a kogenerace je jednou z možností, jak toho dosáhnout. Tento způsob výroby tepla je nejen ekologický, ale může zároveň přinášet úsporu pro občany,“ dodává ředitel novoborské společnosti Milan Přívratský. Podle webu naseteplo.cz platí lidé v Novém Boru aktuálně 588 korun za gigajoul.

ČEZ Energo v současné době provozuje 126 kogeneračních jednotek v 73 lokalitách po celé republice.