„Ve spolupráci s lektorkou Zorou Šepsovou, absolventkou filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, jsme připravili pro žáky 8., 9. tříd a studenty prvního ročníku novoborské sklářské školy a učiliště seminář, který by měl prohloubit zájem mladých o filmové umění a historii, což je mimo jiné také jeden z cílů návrhu kulturní politiky ministerstva kultury.

Díky filmovému semináři si mohou žáci prohloubit znalosti také z literatury, cizích jazyků, dějepisu, výtvarného umění a dalších,“ vysvětluje Radovan Novotný, vedoucí novoborského kina.

Ve čtrnácti lekcích se lektorka pokusí studentům přiblížit základní filmové žánry, v některých případech s přesahem do dějin filmu jako takového. Každá projekce je spojena s přednáškou a diskusí. Během roku tak budou studenti moci zhlédnout filmy jako Podraz, Pýcha a předsudek, Zkrocení zlé ženy, L. A. přísně tajné, Svět zítřka a další.

„Filmový seminář je zdarma a je navržen jako dobrovolný filmový kroužek. Za cíl má přiblížit mladému divákovi základní díla ze Zlatého fondu světové kinematografie a alespoň na chvíli ho odtrhnout od jeho počítače,“ dodává Novotný.

Autor: Ilona Rejholcová