Nepočítaně rudých vozidel se o uplynulém víkendu sjelo do Nového Oldřichova na další mezinárodní hasičské cvičení a školení. Akce je součástí projektu s všeříkajícím názvem Naši dobrovolní hasiči zodpovědnost pro budoucnost ve společném domově Evropa.

Krom náročné průpravy a vzájemného poznání jednotek z obou stran hranice, bude výsledkem projektu omlazení vozového parku dobrovolných hasičů v Zákupech, Žandově a rovněž v Novém Oldřichově. Zde bude pomalu dosluhující „Trambus" v blízké době nahrazen o poznání modernějším bratříčkem z kopřivnického závodu. Veterán se poté stane ozdobou místního hasičského muzea, které během dvoudenního programu zúčastněné sbory rovněž navštívily.

Sněhulák

Hlavním bodem programu byla soutěž, do které se přihlásilo přes dvacet týmů. Celkem pět z nich přijelo z opačné strany hranice.

Při brodění po důkladně zasněžené louce nebo při závěrečném řezání klády poměrně tupou dvojmužnou pilou, si mnozí závodníci sáhli na dno svých sil. Preciznost a souhru zase prověřilo sestavování těžké hadice, přenos raněného nebo speciální tajná disciplína.

Tou bylo stavění sněhuláka. Se zdánlivě prostým úkolem si tato veselá partička poradila po svém. „Stavěli kluky," popsala stroze výsledky volné tvorby jedna z místních dam, která se mimo jiné starala o hladký chod závodu z pořadatelské stránky.

V dobré zábavě mohli čeští a němečtí hasiči pokračovat po závodě v místním nedávno založeném Centru pro vzdělání a kulturu, kde obec po vyhlášení výsledků připravila zaslouženou večeři a společné posezení.

Na řadě je Žandov

„Zorganizovat to není žádná legrace, některé týmy tu máme i ubytované," říká starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná, a dále shrnuje dosavadní počiny, které projekt provázely. „Už jsme byli na cvičení v Zákupech a v Reichenbachu, příště je na řadě Žandov," dodává.