Škoda přesahuje 160 000 korun. Policisté žádají případné svědky, kteří by mohli přispět k odhalení pachatele, aby se jim ozvali na linku 158.

„Z dosavadního vyšetřování vyplynulo, že se v muzejním parku měla v pondělí mezi osmou a devátou hodinou večer pohybovat skupina přibližně osmi mladých lidí ve věku mezi 15 až 18 lety. Šlo o dívky i chlapce," řekla českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Zda mají tento čin na svědomí, zatím není podle ní jasné. „Jisté je, že se tu zdržovali v době blízké spáchání tohoto trestného činu," uvedla Baláková. Policisty zajímají veškeré informace, které povedou ke zjištění totožnosti zmíněné skupinky mladých lidí i všech dalších návštěvníků zahrady v pondělí večer.

Vandalové zaútočili na torzo sochy i na zeleň v zahradě.Neznámí vandalové se podle policie dopustili poškození cizí věci, za což jim hrozí až rok vězení.

Největší škody způsobili vandalové na torzu pískovcové sochy sv. Jana Nepomuckého z 18. století. „Staletími zkoušená památka dostala z rukou ničitele další citelný zásah.

Vandal nebo možná skupina vandalů sochu svalila z podstavce, při pádu se ulomila ruka držící biret," popsala poškození policejní mluvčí. Škodu pracovníci muzea předběžně odhadli na 150.000 korun. „Další řádění se soustředilo na okrasné křoviny zahrady, zlikvidovali 450 metrů živého plotu z habru a buxusu," dodala. Obnova zeleně bude stát 13 000 korun.

Není to poprvé, co se klášterní zahrada u muzea stala cílem vandalů. V březnu roku 2012 tu někdo povalil a poničil tři sochy. Škoda tehdy přesáhla čtvrt milionu korun. „Stávalo se, že sochám někdo urazil hlavu a další části. Menší a cennější sochy jsme proto již dříve umístili do depozitáře," komentoval dva roky starý případ ředitel Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě Zdeněk Vitáček.

Klášterní zahrada je přes den volně přístupná veřejnosti, z Loretánské ulice nebo přes areál KD Crystal. I když se oba vstupy na noc zamykají, kdo se chce do areálu dostat, cestu si zřejmě najde.