Sami obyvatelé města přišli s více než čtyřmi desítkami návrhů, jak Českou Lípu vylepšit. Autoři se museli s cenou vejít do půl milionu korun a město muselo být schopné záměr realizovat v příštím roce. Tímto sítem prošlo 22 návrhů. Pak už jen stačilo nadchnout pro konkrétní myšlenku alespoň třicet lidí, což se ve dvou případech úplně nepodařilo.

I když na pořadí zas tak nezáleželo, umístily se na prvních dvou místech návrhy na doplnění venkovní tělocvičny ve sportareálu u Ploučnice a vybudování jedné zcela nové vedle BMX dráhy na sídlišti Špičák. „Mohou si na tom zacvičit všichni lidé, a to bez rozdílu věku,“ uvedl autor obou návrhů Jiří Wawrečka.

Ilustrační foto.
Lípa vyčlenila 10 bytů pro sociální bydlení seniorů

Hřiště, sportoviště a drobné úpravy zanedbaných ploch byly obecně hojně zastoupenou skupinou návrhů. Nového dětského hřiště se dočkají lidé v Uranové ulici na sídlišti Sever, kde by na louce nad parkem mělo vzniknou také dětské fotbalové hřiště. V parku samotném by na základě návrhů měla přibýt do země zapuštěná trampolína a obnovou projde cesta ke kostelu Mistra Jana Husa. Na sídlišti Lada mezi ulicemi Komenského a Pražská by měla na místě bývalého pískoviště vzniknout zenová zahrada.

Česká Lípa.
Českolipané představili veřejnosti návrhy na zlepšení města

Autorka návrhu nazvaného Hřiště pro každého Lenka Loňková se nezaměřila na jednu lokalitu, a tak alespoň doplnění hracích prvků čeká i dětská hřiště na sídlištích Špičák, Sever a Slovanka. V Dolní Libchavě bude ze zanedbaného palouku parčík a u ulic Březová a Krátká na Svárově dojde k doplnění herních prvků na dalších dětských hřištích. Děti si rozhodně budou mít kde hrát. „Paráda, lepší výsledek, než jsem čekala,“ uvedla na Facebooku maminka Kateřina Borská.

Orchestrion hraje pomocí válce, na který se dokázaly vejít i tři melodie najednou.
Zákupy budou mít otevřeno až do Vánoc

Mezi vítězné návrhy se dostaly i věci ryze praktické, například bezplatná wi-fi a USB nabíječky na mobilní telefony na náměstí T. G. Masaryka nebo různě po městě rozmístěné stojany na kola. Dobře si vědom místních poměrů navrhl jeden z autorů u zimního stadionu a bazénu takzvané bikeboxy. Jedná se jednoduše o plechové krabice, kam lze jízdní kolo bezpečně uzamknout.

BEZPEČNĚJŠÍ PŘECHOD

Osvětlovat bude Česká Lípa v příštím roce přechod pro chodce v Okružní ulici i spojovací uličku mezi zmíněným zimním stadionem a autobusovou zastávkou v Hrnčířské. Ve městě přibudou také nové směrovky pro pěší a na některých domech cedule s příběhy lidí, kteří v nich žili. Příznivci literatury se mohou těšit na knihobudky, kde mohou vzájemně sdílet hodnotné čtivo.

Česká Lípa.
Jak vylepšit Lípu? Českolipané mohou pro návrhy hlasovat do pátku

Umění se Českolipané dočkají i v jiné formě. Před KD Crystal vyroste přes tři metry vysoká lipová ratolest z pozinkované oceli a skla podle návrhu novoborského výtvarníka Pavla Danyse. „Musím ze svého pohledu říct, že máte úžasnou koordinátorku Vendulu Fedorčákovou, bez níž by to určitě tak dobře nefungovalo,“ prohlásil Vojtěch Černý ze společnosti Agora CE, která participativní rozpočet zajišťovala po technické stránce.

Již posedmé bude od 26. 11. do 9. 12. 2018 probíhat předvánoční akce, která má za cíl potěšit děti z chudších rodin v České republice.
Dárky z krabice od bot udělají radost dětem a matkám v nouzi