VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Polevsku chtějí zpět lesní pozemky

Polevsko - Získat zpět do svého vlastnictví necelých šedesát hektarů lesa se snaží obec Polevsko. Její zastupitelé odsouhlasili podat žádost o navrácení historického majetku.

23.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

„Konkrétně se jedná o padesát osm a půl hektarů lesa a jak nás ujistili na českolipské pobočce Lesů České republiky, můžeme si žádost o navrácení lesních pozemků podat,“ říká Martina Rašínová, starostka Polevska.

Důvodem, proč právě teď Polevští usilují o navrácení lesů je to, že převod je časově limitován. „Pokud bychom o převod nezažádali do deseti let, nemusel by nám být již historický majetek převeden do našeho vlastnictví,“ vysvětluje Martina Rašínová a poukazuje na skutečnost, že většina okolních obcí má již lesní pozemky ve svém opětovném vlastnictví.

Jak ale polevská starostka upozorňuje, převod lesů může trvat rok až rok a půl. „Je to běh na dlouhou trať. První kroky jsme ale již podnikli, když jsme si podali žádost na katastrální úřad,“ podotýká Martina Rašínová s tím, že o osudu historického majetku budou rozhodovat v Liberci. Právě na krajském úřadu padne konečné slovo, zda lesy obci připadnou zpět či nikoli.

Pokud se Polevským podaří pozemky získat zpět, jako první nechají vypracovat geometrické plány zmíněné lokality. „To je důležité, protože z nich bude následně vyměřena skutečná výměra,“ zdůrazňuje Martina Rašínová.

Od skutečné výměry se bude odvíjet, zda obec bude platit za správu Lesům ČR, od níž mají příslib, že pozemky budou i nadále udržovat. „Jestliže les bude mít nižší výměru než padesát hektarů, měla by být správa bezplatná. Nad tuto hranici bychom pak museli uzavřít s lesy smlouvu o údržbě za úplatu,“ dodává polevská starostka s tím, že podle současného ceníku se jedná o částku kolem tři sta korun za hektar.

Před dvěma lety byly v podobné žádosti Polevští úspěšní, když jim byly navráceny dva větší pozemky, kdy jeden z nich se nachází u blízkých Arnultovic.

Autor: Radmila Pokorná

23.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení