VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Polevsku jsou ve sporu kvůli opravě kostelní zdi

Polevsko - Starostka Polevska tvrdí, že zeď opravují kvůli zajištění statiky kostela. Alexander Mašek si ale myslí, že statiku památky naopak naruší.

16.7.2012
SDÍLEJ:

NYNÍ. Stromy a vlhkost ze špatně odvodněného areálu zřejmě mohou za havarijní stav opěrné zdi u kostela Nejsvětější Trojice v Polevsku, která se nyní opravuje.Foto: Archiv OÚ Polevsko

Do dálky září nově opravený kostel Nejsvětější Trojice ze svahu v Polevsku. Obec si za jeho příkladnou rekonstrukci dokonce odnesla Zlatou cihlu z krajského kola soutěže Vesnice roku 2012. Pod kostelem se ale rozhořel spor mezi obecní radnicí a místním obyvatelem Alexanderem Maškem. Kvůli betonové stěně, jež v rámci pokračujících úprav vizuálně nahradila starou hřbitovní zeď lemující sakrální památku.

Podle Alexandera Maška zvolené stavební úpravy naruší stabilitu svahu, na němž kostel stojí. Starostka Martina Rašínová jeho obavy nesdílí a tvrdí, že postupují správně. Spor přitom ohrožuje hospodaření obce.

„Celá oprava je jen stavba pro stavbu. Nová zeď narušila celkový pohled na kostel. První, čeho si lidé všimnou, je betonová stěna," zlobí se Alexander Mašek. Ten se domnívá, že stará hřbitovní zeď mohla stát dál. „Předkové věděli, jak mají stavět. Obec se ale roky o původní zeď nestarala, takže tam prorostly stromy a narušily ji," doplňuje Alexander Mašek.

Ze znaleckého posudku ale vyplývá, že stavba betonové stěny je jediným možným řešením. Ta nově stojí zhruba metr před tou původní a mezeru mezi nimi vyplní propustný materiál. „Kvůli možnému narušení hrobů a v horším případě i statiky kostela nelze starou hřbitovní zeď zbourat a vystavět ji znovu," píše ve stavebně technickém posudku Martin Volejník.

Památkáři s opravou zdi souhlasili

Podle něj je za havarijním stavem hřbitovní zdi pravděpodobně nedostatečné odvodnění okolí. S jeho závěry a navrženým způsobem oprav souhlasil Národní památkový ústav v Liberci.

„Památkáři ale už nevěděli, že se taky zbouraly dvě malé zídky stojící pod hřbitovní zdí. Ty přitom byly dalším prvkem, který chránil svah před sesunutím," poukazuje na další vady na kráse Alexander Mašek.

To, že by obec jen přihlížela nebo dokonce souhlasila s úpravami, které by narušily statiku, starostka Martina Rašínová důrazně odmítá. „Zídky byly místy už úplně rozpadlé, na statiku kostela či udržení svahu neměly vliv. Musely se odstranit i kvůli tomu, že stroje by se neměly jak dostat na stavbu," vysvětluje Martina Rašínová. Ta doplnila, že jednu ze zídek mají v plánu postavit znovu. Už kvůli uchování pohledu na kostel, jak jsou místní zvyklí.

Vzali si úvěr několik milionů korun

Spor se může negativně projevit v hospodaření Polevska. To na opravu hřbitovní zdi získalo dotaci 4,5 milionu korun. Peníze ale získá až po dokončení projektu. Prozatím rekonstrukci financují z bankovního úvěru ve výši 5,9 milionů korun, který pokrývá i finanční spoluúčast obce na projektu.

Výše úvěru tak vysoko přesahuje zhruba čtyřmilionové roční příjmy obce. „Za získáním dotace je pět let práce. Nikdy bychom ji nedostali, pokud bychom neměli vše v pořádku. Pokud nám počínání pana Maška znemožní vyplacení dotace, budeme po něm vymáhat škodu," je rozhodnutá Martina Rašínová.

Rozhodnutý je i Alexander Mašek: „Byl jsem na stavebním úřadě, aby mi ukázali stavební dokumentaci, ale odmítli mi to. Chci se obrátit na krajský úřad, aby rekonstrukci prošetřili."

DŘÍVE. Stromy a vlhkost ze špatně odvodněného areálu zřejmě mohou za havarijní stav opěrné zdi u kostela Nejsvětější Trojice v Polevsku, která se nyní opravuje.

Kostelní zeď před rekonstrukcí.

Autor: Kristýna Brožová

16.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kvůli nakloněnému kmenu vánoční jedle na Mírovém náměstí se vedení radnice rozhodlo o odstranění stromu kvůli bezpečnosti. Ráno zde začínají Vánoční trhy.
4

Poryv větru naklonil v Jablonci jedli. Hrozilo, že se vánoční strom zřítí

Osobně vyzvednout nový exponát přijela do českolipského Fehreru starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná.
4

Němce nadchlo muzeum. Nyní mu darovali starou stříkačku

Příběh nemocné Terezky vyvolal velkou vlnu solidarity

Česká Lípa – Dobročinná akce na pomoc nemocné dívence z Chlumu, vynesla 30 000 korun. Pomůže i Večer plný dárků, který na pátek chystá florbalový klub.

Policisté počtvrté vybrali nejlepšího okrskáře Libereckého kraje

Liberecký kraj – Zvítězil Jan Horáček z Příšovic.

Jan Rázl z Nového Boru se stal mistrem ČR ve čtyřhře

Liberec, Nový Bor - Tři medaile získal novoborský sportovec Jan Rázl, který hájí barvy Badmintonového klubu Technické univerzity v Liberci na mistrovství České republiky jednotlivců kategorie do 13 let, jehož se v Harcově zúčastnilo celkem 88 žáků a žákyň.

Mladí olympionici oblečou kolekci za půl milionu

Liberecký kraj – 94 mladých sportovců bude kraj reprezentovat na dětské zimní olympiádě, která začíná na konci ledna v Pardubickém kraji.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT