Mezinárodní i mezigenerační je projekt Zapomenutá místa. V jeho rámci se několik nadšenců z Lužického horského spolku snaží poznávat a odhalovat historii Novoborska, zejména Polevska u Nového Boru. Nyní se touží dozvědět více o sklářské huti Anna zaniklé v 50. letech a také o závodě na stříhání sametu Ignaze Richtera, místními nazývaném Sametka.

Naplánovali kvůli tomu debatu nejen s pamětníky, ale všemi zájemci o zdejší minulost. Setkat se chtějí na obecním úřadě v Polevsku ve středu 26. června od 18 hodin. „Nadšeni budeme z osobních vzpomínek, ale také z jakýchkoli textových i obrazových materiálů,“ řekla Petra Zahradníčková z Polevska, která se s kolegou ze Žitavy už několik let věnuje organizování přeshraničních projektů a setkávání. Nápad sklidil velký úspěch i u místních obyvatel, kteří tak mají možnost se více dozvědět o svém okolí.

Aktivitu spolku chválí starosta Nového Boru, pod nějž Polevsko patřilo i v minulosti. „Máme tendenci sledovat jen nejnovější dění, ale zdejší historie nezačíná od roku 1945,“ připomněl starosta Jaromír Dvořák. „Příběhy lidí, kteří tu něco zanechali, mohou být přínosné,“ poznamenal.

Mezinárodní i mezigenerační je projekt “Zapomenutá místa.“ V jeho rámci se několik nadšenců z Lužického horského spolku snaží poznávat a odhalovat místní historii Novoborska, konkrétně nejvíce v Polevsku u Nového Boru.

Několikadenní srazy mladých i starých účastníků z obou stran hranice probíhají vždy v přátelské atmosféře. „Využívají možnost navázat kontakty se svými sousedy a zdokonalit se v jejich jazyce, ale i společně něco vytvořit. Nejde jen o nějaké formální setkání u kávy, ale o opravdové propojení míst, lidí a jejich příběhů,“ sdělila Petra Zahradníčková s tím, že vyvrcholením těchto bádání je jak turistika či oddychový pobyt, tak i společná tvorba.

Vytvořili už například krátké filmy vycházející ze setkání s pamětníky a dobových fotografií, které představují zapomenutá místa okolo Polevska. Na každé z těchto míst poté dají cedulku s QR-kódem, pod kterým si lze film prohlédnout. Všechny snímky jsou ke zhlédnutí i na webu Lužického horského spolku.

„Naposledy naši pamětníci vzpomínali na dvě zapomenuté hospody, na Jedličné a na Wachstein, na poustevnu a kapličku nad Polevskem,“ sdělila Zahradníčková. Podle ní byly nejživější vyprávěné zážitky z bývalých lokálů, protože tam pamětnice přímo byly a vybavovaly se jim konkrétní zážitky z dětství. „Někdy jde jen o to, kde stál automat na kuličky a kde byly houpačky, ale i přesto je toto povídání pamětníků velmi silné,“ popsala Zahradníčková.

Také vyloučila, že by se v rámci svého hledání a aktivit setkali s nějakými projevy nenávisti nebo s předsudky. „Rozhodně ne u pamětníků. Naopak všichni zde v česko-německém prostředí vyrostli a byli rádi, že se naše dva světy, které byly násilně rozděleny, snažíme opět spojit,“ uvedla Zahradníčková.

Projekty podporuje především Česko-německý fond budoucnosti, který hradí velkou část nákladů. Někdy přispěla i obec a německý partner Hillersche Villa. Aktuální informace o projektu Zapomenutá místa zájemci najdou na webu Lužického horského spolku, kde jsou i doposud natočená videa k „zapomenutým místům“.

Polevsko je ves severně od Nového Boru, má podhorský charakter a leží uprostřed hor a lesů. Žije zde 419 obyvatel. V minulosti zde žilo až o tisíc lidí více, většinou se živili obchodem či výrobou a zušlechťováním skla. Sklářská huť Anna Rudolfa Handschka  zbořená asi roku 1950 vyrostla v roce 1910 nedaleko sklárny Klára, která funguje i v současnosti. Závod na stříhání sametu Ignaze Richtera byl místními nazývaný jako „Sametka“.