Video spoty v MHD, inzerce v radiu i účast na pracovních veletrzích. Policisté shání posily do svých řad. Plánovaný stav policistů v Libereckém kraji je 1 340, skutečně jich ale slouží o sedmatřicet méně.

„Nejvíce nových příslušníků bychom potřebovali na Českolipsku a Liberecku. Co se týká konkrétnějších pozic, jsou to místa na obvodních odděleních, dopravních inspektorátech, službě kriminální policie a vyšetřování,“ popsala policejní mluvčí Libereckého kraje Vlasta Suchánková.

NEÚSPĚŠNÍ U ZKOUŠEK

Od začátku letošního roku se přišlo na krajské ředitelství zaregistrovat více jak 150 uchazečů, kteří měli zájem u policie pracovat. Do pracovního poměru zatím nastoupilo jen čtyřicet lidí. „Bezmála polovina z té stovky neuspěla u psychologického vyšetření. Třetina zájemců nebyla natolik fyzicky zdatná a další třetina z nějakého důvodu odstoupila již v průběhu přijímacího řízení,“ dodala Suchánková.

FINANČNÍ OHODNOCENÍ

Někteří úspěšní kandidáti o práci v řadách policistů nakonec zájem neměli. Jako důvod uváděli, že si našli práci s lepším platem. Mezi hlavní problém podle personálního oddělení policie je také fakt, že je v Libereckém kraji vysoká zaměstnanost, práci hledá nejméně lidí od roku 2015. „Nástupní plat je přes 22 tisíc korun hrubého, po třech letech služby a vykonání služební zkoušky se plat pohybuje kolem 27 tisíc korun,“ uvedla Suchánková.

Práce u policie však není jednoduchá. „Je nutné říci, že je to spíše poslání než práce a člověk ji nemůže dělat z donucení, ale z přesvědčení, že ji dělat chce,“ uvedla Suchánková.