Svět se prý otepluje a možností, jak se během parných dní zchladit, přibývá pomálu. Jedním z projektů, který úspěšně dospěl do cíle, je Požární plovárna. Za výhru v soutěži Vesnice roku ji vytvořili v Prysku. Wellness výbava, tobogány nebo protiproud zde chybí. Prakticky se jedná o nazdobenou požární nádrž na návsi u kostela. Na druhou stranu vstup je volný a okolo je plno dalších možností, jak trávit čas jinak než otáčením se ke slunci.

„V roce 1974 tu chalupáři svépomocí vybudovali kiosek, my jsme už přidali sociální zařízení a dětské hřiště. Tohle je jedna z dalších etap rekonstrukce celého areálu,“ podotýká starosta Prysku Jan Sviták. Zřejmě v příštím roce obec nechá opravit betonové dno nádrže, které má na několika místech prohlubně.

Rozlehlá nádrž dostala dřevěné obložení a ze stejného materiálu je i pergola, která je částečně zatopená v mělčí části. „Jedná se o modřín, ten to určitě vydrží,“ ujišťuje Sviták. Vodní zdroj pro nádrž zajišťuje podzemní vrt, který by měl zajistit dostatečnou čistotu. Namísto přestřihávání slavnostní stuhy tentokrát došlo k předání lidem poněkud netradičním způsobem. Starosta se v sobotu chopil řetězové pily a přeřízl prkno. Poté už začala zábava naplno. Celé odpoledne bylo v duchu první republiky, čemuž odpovídala hudební složka akce i oblečení mnohých účastníků.

Dalším projektem, který je zatím rozpracovaný, je rybník, který vzniká na opačné straně Prysku, u hostince na úpatí takzvaného Střeďáku. V tuto chvíli už je vykopaná jáma. „Já věřím, že to do léta stihneme. Bude tam studená voda, na koupání to moc nebude, ale na takové to posezení u vody to bude ideální,“ naznačuje Sviták.

Obě akce stály po zhruba dvou milionech korun. Malá obec na okraji Lužických hor si je mohla dovolit díky dotaci od ministerstva pro místní rozvoj za předloňské druhé místo v celostátní soutěži Vesnice roku. „Ostatní města, městečka, vesnice by se od vás mohly jen učit. Fungujete od srdce a jste lidi pro lidi. Děkujeme,“ píše na Facebooku Tomáš Dvořák z České Kamenice.

Další příjemnou zprávou pro milovníky vody je rekonstrukce části zařízení na koupališti v Zákupech. „Probíhá stavba nových šaten, kde bude sociální zařízení nově i pro hendikepované spoluobčany. Dále probíhá postupná rekonstrukce chatek, opravili jsme také velkou část hráze,“ uvádí starosta Zákup Radek Lípa.

V České Lípě sice letos venkovní bazén nevnikne, zato přibyla zajímavá atrakce u zatopené pískovny v části Dubice. Po wakeboardovém vleku a s tím související obnově areálu soukromníkem před dvěma lety město následně vybudovalo zvláštní vodní atrakci pro děti. Letos přistavělo i takzvané 3D bludiště.