V malebné obci u Nového Boru, obklopené zajímavými skalními útvary, došlo na postupových místech během prvního kola prezidentských voleb k remíze. Oběma nynějším kandidátům dalo v Radvanci svůj hlas 34 lidí z celkových 109 voličů, kteří zde odevzdali platný volební lístek.

Mohlo by se tedy zdát, že jsou zde šance obou vyrovnané. „K druhému kolu přicházejí i lidé, kteří u toho prvního nebyli,“ podotkla dvě a půl hodiny po otevření volební místnosti na místním Obecním úřadě předsedkyně volební komise. V půl páté už měla odvoleno zhruba třetina voličů.

„Drahošovi,“ odpověděl pan Dohnálek na otázku, komu právě vhodil svůj hlas. Žádné spory s okolím kvůli své volbě neměl. Nebylo s kým se hádat. „Neznám nikoho, kdo by volil Zemana,“ dodal.

HURÁ NA PIVO

V přízemí budovy, kde se místní volební okrsek nachází, sídlí rovněž sympatická hospoda. Za minulého režimu by byla nejspíš zavřená během voleb se alkohol nepodával. Dnes už osvěžení před, či po vhození hlasu do urny není problém.

„Před dvěma týdny moc lidí nepřišlo, dnes ano,“ říká provozní Jaroslav Tomek a dívá se směrem ke stolu vedle dveří.

U něj sedí trojice mužů, která si přišla udělat příjemnou tečku za prvními letošními volbami. „Když je to při cestě,“ smějí se. Komu svůj hlas vhodili, ale říct odmítli.

To ovšem vyburcovalo pána od vedlejšího stolu. „Zemana!“ hlásil Petr Heřmánek z Maxova (územní součást Radvance; pozn. red.) na celé kolo. „Prostě to vyhraje, to je jednoduchý. Pustil Kajínka, kterej seděl nevinně pětadvacet let! Dokážete si to představit? Já byl na vojně, dva roky mi ukradli!“ pokračoval Heřmánek, čímž rozvířil hlasitou debatu o smyslu základní vojenské služby.

Fakt, že v prvním kole obdrželi oba kandidáti shodný počet hlasů, vyvolal mezi hosty zájem. „Ani jsme nebyli v televizi,“ podotkl s nejspíš jen hraným rozhořčením jeden z hostů.

Tak snad pro něj bude tento článek alespoň částečnou náplastí.