Několik stovek českých i amerických armádních parašutistů obsadí příští týden bývalý vojenský prostor Ralsko. Na letišti v Hradčanech vypukne velké cvičení Sky Soldier II.

Kromě parajednotek armád obou zemí dorazí i flotila transportních i bojových letadel. „Občany jsme informovali, že se budou ozývat i výstřely, bude používána slepá munice," popisuje starosta Ralska Miloš Tita.

Hlavní cvičení bude probíhat od pondělí 26. září do pátku 30. září. Zapojí se do něj zhruba 150 českých a 150 amerických výsadkářů. Už v minulém týdnu se na letišti v Ralsku na akci připravovali výsadkáři z 43. praporu Chrudim, kteří zde absolvovali seskoky s výzbrojí a výstrojí.

Všímaví obyvatelé Českolipska letouny spatřili. „Viděla jsem je letět nad Máchovým jezerem a říkala jsem si, co se děje. Je to zvláštní pocit, je vidět, ale byla to zajímavá podívaná. Když teď vím, o co jde, spadl ze mě divný pocit, kam se ženou," říká Lenka Tynklová z České Lípy.

Na některé místní návrat armády na letiště v Ralsku působí jako retrovzpomínka. Je tomu více než 25 let, co se okolím Ralska ozývaly výstřely a byli zde viděni vojáci. Poslední sovětští vojáci opustili vojenský prostor Ralsko v květnu 1991.

Letiště, včetně budov po sovětské armádě, často využívají nadšenci do airsoftových akcí. V červenci zde probíhala vojensky laděná simulační hra Protector, které se zúčastnilo na třináct stovek airsoftových bojovníků.

Nyní je možnost, že by okolí letiště znovu pravidelně využívala pro svůj výcvik i česká armáda. Zda se tak stane, napoví také výsledek cvičení Sky Soldier a zkušenosti z něj. Rozsáhlé cvičení se loni v září konalo na letišti v jihočeské Bechyni.

V rámci cvičení, které proběhne v příštím týdnu, se v Hradčanech uskuteční tři velké výsadky parašutistů. První hned v pondělí v ranních hodinách z transportního letounu L-410, po něm přijdou na řadu mediálně známé letouny CASA.