V Ralsku - Kuřívodech finišuje stavba nové mateřské školy. Bude v ní místo pro sedmapadesát dětí.

Radostné očekávání nové moderní školky však střídají obavy místních. Někteří obyvatelé mají strach, aby se naplnila kapacita a město nemuselo vracet dotaci, kterou na stavbu dostalo.

„Pár lidí šíří informace o tom, že budeme muset naplnit kapacitu pětaosmdesáti dětí, abychom o dotaci nepřišli. Tak to není, jedná se o kapacitu sedmapadesáti dětí, navíc kapacita nebude muset být dodržena do puntíku,“ vysvětlil starosta Ralska Miloš Tita.

Letiště Hradčany v bývalém vojenském prostoru Ralsko.
Ruiny v Ralsku budou hlídat strážníci

Díky nové školce se také nabídne sedm míst pro děti do tří let věku. S obsazením kapacity by mohli pomoci z okolních obcí. „Vzhledem k probíhajícím jednáním se starostou v Krupé je možné, že tamní školka nebude do budoucna fungovat a děti, které v Krupé jsou, budou dojíždět do Kuřívod,“ dodal starosta.

PRO DĚTI S POSTIŽENÍM

Cílem celého projektu je mimo jiné zvýšit kapacitu předškolního vzdělávání v oblasti se sociálně vyloučenými lokalitami, mezi které Ralsko patří. Mateřská školka je také naplánovaná tak, aby byla bezbariérová.

„Chceme umožnit příjem dětí s postižením a součástí vybavení by měly být kompenzační pomůcky pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami,“ uvedl starosta Tita.

Škola bude moderní i co se týká stavebních postupů. Firma, která školku staví, by ji chtěla přihlásit do soutěže o stavbu roku, jelikož se zde používá nejnovější technologie sádrokartonových konstrukcí.

Stavba by měla být hotová do konce roku, i když se neobejde bez komplikací. „Jak to tak bývá, tak u každé stavby se vymýšlí inovace za pochodu a v tomto případě se musíme přizpůsobit nadřízeným orgánům,“ uvedl starosta. Naráží například na změny umístění protipožárních konstrukcí v budoucí kuchyni školky.

Náklady na celý projekt jsou vyčísleny na 19 413 188 korun. Radnici se podařilo na výstavbu školky získat státní dotaci ve výši 17 471 869 korun.

Vizualizace průtahu. Projekt by významně pomohl snížit dopravní zatížení centra města. Část obyvatel Mimoně ale záměr odmítá.
Občané Mimoně dali v referendu průtahu městem jasné NE