„Je to pro nás důležité ponaučení. Spoustu opatření jsme už udělali, nebo na nich pracujeme. To se týká zejména vyhlášek,“ komentoval výsledek pečlivé kontroly starosta Ralska Miloš Tita.

Loni v létě odvolaní představitelé radnice totiž neposlali některé vyhlášky ke schválení na ministerstvo vnitra, jehož pracovníci mohli odhalit chyby a vrátit je k přepracování. Nedodržovali ani povinné lhůty, během nichž měly být dokumenty vyvěšené na úřední desce.

Nařízení neplatí

Mezi problémové vyhlášky patří například ta o místním poplatku ze vstupného. Právě v ní tkví příčina, proč možná Metallica nezahraje na bývalém vojenském letišti v Hradčanech, ale přesune se do Milovic.

„Chyby v ní nás postavily do světla, že nejsme schopní se dohodnout s pořadateli festivalu na výši odvodu ze vstupného,“ podotkl místostarosta Ralska Václav Bilický s tím, že nyní již mají schválenou vyhlášku novou, kterou již ministerstvo vnitra posvětilo.

Odměny nebudou

V pořádku proto není ani dva roky stará vyhláška o zřízení Městské policie. Ta pro změnu kvůli chybějícímu datu ani nenabyla účinnosti. „Kvůli tomu jsme v situaci, že vlastně stále platí původní vyhláška o obecní policii,“ doplnil Václav Bilický. V minulosti zastupitelé také několikrát schválili mimořádné odměny pro bývalého starostu a místostarostu, což zákon o obcích neumožňuje. S mimořádnými odměnami se budou muset rozloučit i zastupitelé.

Chyby se nevyhnuly ani novému vedení ralské radnice. Tou nejzávažnější bylo směšování pravomocí rady města a zastupitelstva. Kvůli nápravě nyní Ralští spolupracují s úředníky z regionálního odboru ministerstva vnitra, s nimiž konzultují své kroky.