Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Ralsku možná budou další zubři. Na divoko, mimo oboru

Ralsko - Ochránci přírody koupili nové stádo. Má se vypustit do volné přírody, zatím není jasné kde.

13.1.2014
SDÍLEJ:

Největší přežvýkavec Evropy bude možná žít v Ralsku ve zcela volné přírodě. Lidé se bát nemusí, zvíře je plaché, nevyhledává lidskou společnost a vyhýbá se hlavním cestám.Foto: Deník/Vít Černý

V lesích bývalého vojenského újezdu Ralsko se možná budou prohánět další zubři. Tentokrát zcela volně, bez jakýchkoliv zábran. Doplnili by tak současný polodivoký chov státního podniku Vojenské lesy a statky, který v rozlehlé oboře Židlov chová jedno stádo už od roku 2012. Po narození nových telat dnes polodivoký chov čítá jedenáct kusů unikátního zvířete.

Do volné přírody Ralska by mohlo přijít pět dalších zubrů, šlo by o chovnou skupinu složenou z jednoho samce a čtyř samic. Pětičlenný „tým" totiž získala ochranářská organizace Česká krajina na základě smlouvy s mezinárodní organizací European Bison Friends Society. Pro bizony, kteří by se do české volné přírody měli přestěhovat z Polska, teď hledá jejich budoucí domov.

Vláda rozhodne, kam stádo půjde

„Připravujeme několik lokalit. Mezi prioritní oblasti patří především bývalé či současné vojenské prostory. Definitivní rozhodnutí o cílové lokalitě by měli posvětit zástupci nově ustavené vlády. Proto do té doby zatím přesné místo nebudeme zveřejňovat," řekl ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Ať už skončí zubři kdekoliv, budou skutečnými průkopníky. Ve volné přírodě se v Česku nikde nevyskytují. Chovné stádo nakoupila organizace za zhruba 310 tisíc korun. V roce 2014 by k pěti průkopníkům měla přibýt ještě další tři zvířata zakoupená v Polsku.

Zubry mohla Česká krajina zakoupit díky pomoci sponzorů. Částečně se na jejich nákupu ale podílel dokonce i výtěžek ze zaslaných DMS zpráv. „Jsme velmi rádi, že jsme zubry získali. Tento živočišný druh je klíčový pro biodiverzitu v rámci celé Evropy a stal se symbolem ochrany přírody na celém kontinentu," doplnil Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

Zubr byl po první světové válce ve volné přírodě zcela vyhuben. Díky mezinárodnímu záchrannému programu a chovu v zajetí se jeho stavy začaly postupně zvyšovat. V současnosti žije na světě zhruba 4500 zubrů, z toho přibližně tři tisíce zvířat ve volné přírodě a v polodivokých chovech. Česká republika se v rámci někdejšího Československa ve druhé polovině 20. století významně podílela na záchraně tohoto druhu. Byla hned po Polsku druhou zemí na světě v počtu odchovaných zubrů.

Naopak v současnosti patří Česká republika k posledním zemím v areálu původního výskytu zubra, kam se tento druhy nevrátil do volné přírody.

Současný chov v Ralsku je největší v Česku, odborníci ho ale označují za polodivoký. Zubři mají k dispozici oboru o rozloze 3780 hektarů.

Zubři jsou největší volně žijící přežvýkavci v Evropě, takřka tři metry dlouhé zvíře váží až tunu a na výšku může mít v kohoutku skoro dva metry. Lidem nejsou nebezpeční, vyhýbají se jim.

Autor: Michael Polák

13.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Lokomotiva Česká Lípa - Stráž nad Nisou 3:0. Českolipský Pospíšil (ve žlutém) souboji s Kaprasem.

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

KRÁTCE: Na cyklostezku si v Ralsku ještě počkají. Centrum Lípy je rozkopané

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení