Brány bývalého vojenského letiště nedaleko Mimoně na Českolipsku se za necelý měsíc už po čtrnácté otevřou pro tisíce upravených automobilů a lidí, kteří tyto vozy přijdou obdivovat. Blíží se totiž Mimoňské války, které se uskuteční druhý květnový víkend. Tuningové vozy a návštěvníci se sem začnou sjíždět v pátek 8. května odpoledne a odjedou v neděli ráno.

Podívanou, kterou si stejně jako v předchozích letech nenechá ujít více než deset tisíc lidí, však u některých ldoprovázejí rozpaky. Silné vozy, alkohol za volantem a rozdováděnost účastníků srazu totiž během konání každého předešlého ročníku této akce zapříčinily nepříjemnosti v podobě těžkých zranění či dokonce smrti.

Stejně tak tomu bylo i v roce loňském, kdy neukázněný řidič motocyklu nedodržel na letišti pořadateli doporučenou rychlost a naboural do boku stojícího vozu. Utrpěl zlomeninu kyčelní kosti s podezřením na vnitřní krvácení a do nemocnice jej musel transportovat vrtulník. V roce 2007 si noční opilecká jízda jednoho z účastníků, jehož jméno nemůžeme vzhldem k zavedení náhubkového zákona zveřejnit, vyžádala dokonce život dalšího z přítomných.

Mladík, který si za smrt otce třech dětí nyní už měsíc odpykává roční trest ve vězení, se srazu z pochopitelných důvodů nezúčastní, dostaví se ale tisíce jiných lidí, z nichž se množství domnívá, že při porušování bezpečnosti silničního provozu na letišti jim nehrozí žádné sankce. Mýlí se, neboť letištní plocha sice není veřejnou komunikací a neplatí zde tedy žádné dopravní předpisy kromě nařízení pořadatelů, avšak například takzvaný tabákový zákon platí všude.

Nad dodržováním tohoto zákona pak bdí obecní policie. V tomto případě tedy mohou zasáhnout strážníci z Ralska, což potvrzuje i velitel místních strážníků Oto Váradi. „Tento zákon říká, že městská policie má právo kontrolovat osoby, které vykonávají činnost, při níž ohrožují zdraví, život nebo majetek. Řízení automobilu pod vlivem alkoholu mezi tisíci dalších lidí takovou činností pochopitelně je a my takového řidiče proto můžeme nejen zkontrolovat, ale můžeme jej odvézt i na krevní testy do nemocnice a následně mu uložit pokutu za porušení tohoto zákona,“ uvedl Oto Váradi.

Nejenže to strážníci dělat mohou, ale dělat to i budou. Nikoli však tak, že by stáli uprostřed letiště a kontrolovali každého projíždějícího řidiče, vysvětluje starosta Ralska Jindřich Šolc. „Kdo na Mimoňských válkách byl, tak ví, že aktivní účast strážníků by byla v podstatě k ničemu. Naši strážníci budou v pohotovosti a budou hlídkovat v okolí letiště a dělat to, k čemu jsou určení, tedy dbát na dodržování pořádku ve městě. Budou ale s pořadateli ve spojení a když nastane konkrétní případ, při kterém bude přítomnost strážníků na letišti nutná, budou pochopitelně nápomocní,“ uvedl starosta.

Velmi podobnou roli zde hrají i policisté ČR. Ti budou dokonce přímo v areálu, a to i přesto, že dopravní předpisy zde neplatí. „Přítomnost policistů pochopitelně vítáme. Velmi hledíme na dodržování stanovených pravidel, avšak s některými lidmi se po dobrém mluvit jednoduše nedá. Samotná přítomnost uniformovaných strážců zákona pak budí respekt, a to i přesto, že na letišti jsou jejich pravomoci velmi omezené,“ uvedl hlavní pořadatel Mimoňských válek Stanislav Rydlo.

Omezenými pravomocemi má podle svých slov na mysli například to, že samotní policisté nemohou na letištní ploše zastavovat projíždějící vozy, ačkoliv jejich řidič evidentně porušil předepsaná pravidla. „Zastavit neukázněného řidiče můžeme pouze my. S takovým řidičem je pak ale často špatná komunikace a vykázat jej z letiště může být problém. V tom nám ale policisté pomoci mohou, což se osvědčilo už v loňském roce,“ dodal Stanislav Rydlo.

Dobrou spolupráci s pořadateli si loni pochvalovala i policie. „Pořadatelská služba na Mimoňských válkách plnila své úkoly velmi zodpovědně a byla nápomocna policejním hlídkám při řešení aktuálních problémů bezpečnosti. Její působení na akci policisté hodnotí kladně,“ uvedla po skončení loňských Mimoňských válek českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Opilce bude rozvážet autobus

Kromě represí a hledění na dodržování pravidel ale v letošním roce chystají pořadatelé i další bezpečností opatření, od kterého si slibují omezení jízdy automobilem v nočních hodinách. To je sice pořadateli zakázáno, ale mnozí účastníci se tímto zákazem neřídili.

„Novinkou na letošním ročníku bude kyvadlová doprava, která bude převážet účastníky srazu po celé letištní ploše,“ sdělil Stanislav Rydlo.
Akce je pořádána na velké ploše a přejít ji pěšky z jedné strany na druhou trvá i několik desítek minut. Pro účastníka pod vlivem alkoholu se pak tato cesta ještě víc prodlužuje a ani podnapilost proto lidem často nezabrání usednou za volant a cestu si navzdory zákazu nočního ježdění a na úkor bezpečí ostatních lidí zkrátí.

„Právě tomu bychom rádi zabránili. Doufám, že kyvadlová doprava přiměje lidi s alkoholem v krvi, aby do auta nesedali,“ dodal Stanislav Rydlo. Kyvadlová doprava bude za symbolickou cenu, stejně jako trubičky na zjištění alkoholu.