ČSSD a vítězní SNK Evropští demokraté tak budou příští čtyři roky v opozici. „Nejde ani o to, že obešli mě. Vůbec nerespektovali výsledky voleb. Voliči nějak volili, chtěli změnu,“ upozornil Oto Váradi a poukázal mimo jiné na nejvyšší počet hlasů i mandátů (4 z 15) pro své volební sdružení.

„VODILI MĚ ZA NOS“

„Kromě komunistů jsem oslovil všechny ostatní strany, že bych měl zájem se s nimi setkat a promluvit si o směřování obce,“ popsal Váradi s tím, že nejdřív se odvolávali na výše postavené kolegy a pak už se prý vůbec neozvali. „Sám pan Tůma mě asi čtyři dny vodil za nos, že si dáme schůzku, a těsně před ní mi odřekl. Nikomu jsem nestál ani za to, aby mě poslal do…,“ dodal Váradi.

Ilustrační foto
V Lípě už mají koaliční dohodu podepsanou. Jinde ještě jasno nemají

Miloslav Tůma však mluví jinak. „Získal ty mandáty tak, že špinil všechny ostatní strany, a pak se diví, že s ním nikdo nechce spolupracovat,“ kroutí hlavou Tůma mladší, který by se podle nedávno podepsané koaliční dohody měl stát starostou Ralska.

Ralsko je co do rozlohy katastru největším městem na Českolipsku. Se 171 km² je dokonce po Praze, Brně a Ostravě na čtvrté příčce žebříčku největších měst v ČR. Většinu plochy zabírá les, který sám o sobě generuje velké množství financí skrze rozpočtové transfery z daní vybraných od jejich vlastníků.

Například letos jsou předpokládané příjmy ze státního rozpočtu přes 75 milionů korun. Další peníze Ralsko vydělá třeba na pronájmech velkého množství bytů, které zbyly po sovětské armádě. Celkem město ročně hospodaří s částkou téměř 100 milionů. Ani to novému starostovi nestačí. „Chtěl bych, abychom v příštím roce proinvestovali okolo 120 milionů korun. Zároveň by ale měla být i částka na příjmové straně v podobné výši,“ podotýká budoucí starosta Miloslav Tůma.

Českolipský deník.
KRÁTCE: Volby v Doksech jsou platné. Českolipská burza škol se blíží

Jako příklad dalších možností pro navýšení obecního rozpočtu uvádí třeba prodej dřevní hmoty z asi 300 hektarů lesů v obecním vlastnictví. Nová koalice však měla hledat i další zdroje příjmů. „Tři sta hektarů není zas tak moc, ale snažíme se o ně pečovat tak, abychom využili každý hektar,“ připomněl Tůma, který po posledních čtyřech letech, co byl radním a vedoucím oddělení investic, rozvoje a řízení projektů, nebude v nové funkci zřejmě dlouho tápat.

Mezi prvními projekty, jichž se občané Ralska snad dočkají, bude například výstavba cyklostezky z Kuřívod do Mimoně, kterou chce město vést paralelně se silnicí II/268. Tu Liberecký kraj plánuje v roce 2019 opravit a obě stavby komunikací by tak mohly probíhat prakticky souběžně.

Řidiči volkswagenu vběhlo u Dubé pod kola stádo divočáků.
Přibývá nehod se zvěří. Brzda a čelní střet je lepší než uhýbat, radí policie