Festival vyvrcholí celodenním programem v sobotu 25. května od 10 hodin, umělci ze čtyř zemí však v krajině zaniklých obcí tvoří už několik dnů. Pod jejich rukama vznikají díla, která mají oživit zapomenutá místa přírodním uměním. Své výtvory představí v sobotu na landartové procházce. „Kromě setkání s umělci mají účastníci festivalu možnost sami tvořit nebo se aktivně zapojit v jedenácti různých dílnách,“ říká ředitelka Geoparku Ralsko Lenka Mrázová.

Večer s Jazzovou farmou - OPEN AIR.
FOTO: Jazzmani zaváleli na českolipském náměstí

Tradiční řemesla představí dílny na výrobu šindelů, spřádání na kolovrátku, navlékání perel, tkaní z trav nebo na výrobu hraček a loutek. Zájemci si mohou také vyzkoušet umělecky zaměřené dílny věnované modernímu focení se skleněnou koulí nebo sochařskému umění s hlínou. Chybět nebude ani tradiční stone balancing neboli balancování. Z hudebních dílen bude připravena škola bubnování a fujar. Bohatý program doplní koncerty a divadlo pro děti i dospělé.

„Festival se koná na odlehlém místě, uprostřed Geoparku Ralsko, kam se těžko dostává autem, a z toho důvodu jsme pro účastníky festivalu připravili dopravu retro busem, který bude jezdit celou sobotu z Mimoně, Kuřívod do Jablonečku. Jedná se o autobus Škoda 706 RTO MTZ, rok výroby 1972, kterému se pro jeho tvar říkalo také okurka nebo vajíčko,“ dodává Mrázová. První návštěvníky odveze autobus od kina v Mimoni v 9.30, další budou vyjíždět každé dvě hodiny od 10.45 do 16.45 hodin se zastávkami v Kuřívodech.

Setkání se starostkou České Lípy Jitkou Volfovou
FOTO: Pivo, lyže i památky. Turisty na Českolipsku chtějí lákat na rozmanitost

Společným jmenovatelem akce je land art, umění, které vzniklo v 60. letech 20. století na protest proti komercializaci umění v USA. „Land art je vždy úzce spojen s přírodou a venkovními prostorami. Využívá různé materiály jako kameny, dřevo, hlínu i rostliny, které jsou rozmístěné ve volné přírodě. Díla tak žijí svým vlastním životem a mění se díky přírodním podmínkám a erozi, které jim dodávají nový rozměr,“ popisuje projektová manažerka Geoparku Ralsko Renata Franclová.