Druhý ročník hravého Festivalu Jurt Život v zahradě se koná v sobotu od 10 hodin v areálu lesního Zátiší v Brništi.

„Loni jsme na festivalu symbolicky položili základní kámen Ekocentra v Brništi a letos bude jeho součástí slavnostní otevření Ekocentra veřejnosti," upozorňuje Hanka Štroblová z občanského sdružení Krásná Jurta, které akci pořádá společně Podralským nadačním fondem ZOD.

Hlavním tématem letošního festivalu je „zahrada" spolupráce, propojování, výměna zkušeností, propagace zdravého životního stylu a praktická ukázka života šetrného k životnímu prostředí. „Budou k vidění a zažití pohybové hry na zahradu, přírodní hračky, inspirace a nápady pro zahradu přátelskou dětem i přírodě," říká Jana Panáčková Feixová z Podralského nadačního fondu s tím, že již první ročník festivalu se setkal s velkým ohlasem a zájmem návštěvníků. „Doufáme, že nejinak tomu bude i v letošním roce. Vstup na festival je zdarma," dodala a připomněla, že návštěvníky čeká zajímavý program vhodný pro všechny věkové kategorie, v krásném prostředí lesního areálu Zátiší.

Stejně jako v minulém roce je festival rozvržen doněkolika částí. Program pro děti se koná v amfiteátru, začíná v 10 hodin ráno a na své si přijdou nejen malí návštěvníci. Mohou se těšit hned na tři pohádky - dopoledne  pohádka s názvem „Cvrček a mravenci", kterou zahraje Lesní Divadélko Veselí, po poledni „Šamanská pohádka" a „Pohádka o lidojedech" v podání etnoložky a spisovatelky Pavlíny Brzákové a odpoledne pohádka „O Smolíčkovi", kterou zahraje Divadlo o.s. Umění mění.

Kromě pohádek si děti budou moci zacvičit veselou jógu a podívat se na vystoupení Taj-chi : Tanec s vějíři. Vedle pódia bude pro děti připraveno bludiště z balíků slámy, odpočinková jurta a různé hravé soutěže.

Přednášky se uskuteční ve velkém stanu a jsou věnovány tématu zahrady. Účastníci se například dozvědí, jak kompostovat s praktickým workshopem stavby kompostéru, jak se člověk propojuje s duchem přírody, jak funguje komunitní podpora zemědělství, a proberou další zajímavá témata.

Na festivalové louce vyroste opět jurtové městečko. Letos bude jurt ještě více, než v minulém roce. Představí se řada neziskovek, lesních školek i škol a dalších užitečných organizací. Jurty jsou, jako mobilní, ekologické a rychle přemístitelné stavby, šetrné k přírodě, a staly se symbolem tohoto festivalu. Každá jurta nabídne vlastní celodenní program, ať už půjde o výstavy, cvičení, workshopy, povídání, masáže, ochutnávky vaření, tvoření, relaxaci či poznávání.

„Rozhodně stojí za to si všechny jurty projít a seznámit se s jejich obyvateli," zve Jana Panáčková Feixová.

Součástí festivalu bude také slavnostní otevření Ekocentra, které se uskuteční v 11 hodin.