Práci mu ztěžuje poměrně rovnoměrně rozložený počet křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu. „Jednání probíhají, ale žádná dohoda tu zatím není,“ komentoval František Kučera.

Druhou nejúspěšnější byla Jednota 2010 v čele se stávajícím starostou Jaroslavem Andrysíkem, který obdržel od voličů nejvíce preferenčních hlasů. Ani on nechtěl povolební vyjednávání konkretizovat.

Odmítají spolupráci s komunisty

„Jediné, co jasné je, že po dohodě uvnitř Jednoty, rozhodně nebudeme iniciovat žádná vyjednávání s KSČM,“ reagoval Jaroslav Andrysík.
Vyjednávají i občanští demokraté a ani jejich jednička Jitka Bouchalová nechtěla nic prozradit. „Vše je ještě velmi vratké. Jediní, s kým nevyjednáváme o spolupráci a ani nebudeme, je KSČM,“ řekla Jitka Bouchalová.

O něco sdílnější byl Milan Steklý, předseda místní organizace ČSSD, který vede vyjednávání. „Jednali jsme s Jednotou 2010 a ODS, ale žádnou dohodu jsme prozatím neuzavřeli. Hledáme styčné body v našich programech a rovněž partnera, který bude respektovat i naše požadavky,“ nastínil Milan Steklý.

Chladné vztahy s vítězem

Ten doplnil, že povolební námluvy jsou poněkud chladnější s uskupením Kamenický Šenov a KSČM. „S některými zástupci Kamenického Šenova jsme ochotni jednat, neplatí to ale o všech. A co se týká KSČM, tak podle našich informací už proběhla nějaká jednání mezi nimi a právě Kamenickým Šenovem,“ vysvětlil Milan Steklý.

„Nebráníme se ale žádné spolupráci napříč politickým spektrem a zatím necháváme vše otevřené,“ dodal Milan Steklý.

Vítězem komunálních voleb se stalo seskupení nezávislých kandidátů Kamenický Šenov (24,57%), které získalo čtyři křesla v zastupitelstvu. O mandát méně a na druhém místě skončila Jednota 2010 (19,46%). Po dvou křeslech obsadí ODS (15,76%), ČSSD (15,51%), Naše město (12,52%) a KSČM (12,17%).

Obtížně vznikající povolební koalice tak hraje skutečně o každé křeslo v zastupitelstvu. Na to, kdo usedne na post starosty, si budou muset v Šenově zřejmě počkat až do ustavujícího zasedání zastupitelstva, které proběhne 8. listopadu.