Projekt s názvem Škola a sklo – inkubátor na cestě do života, který je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj, cílí na žáky základních škol, a to klasických i uměleckých, ale i středoškoláky z jiných oborů. „Smyslem inkubátoru je podchytit případné výtvarné talenty v raném věku a přitáhnout je ke studiu na uměleckých školách,“ vysvětluje ředitel šenovské školy Pavel Kopřiva.

Inkubátor bude otevřený nejen pro české děti, ale i pro talenty z Německa, vedoucím partnerem je totiž saské město Reichenbach. Obě strany už zorganizovaly setkání mladých lidí s odborníky ze sklářské praxe a pamětníky, ale i společné malování v přírodě, kdy studenti tvořili v české i německé přírodě.

Těžba dřeva - ilustrační foto
Aktivisté se obuli do lesníků z Mimoně. Těžbou prý ničí rezervaci u Doks

Naplno se plánované aktivity rozjedou letos v červnu, kdy bude mít šenovská škola k dispozici nové prostory, které pro potřeby inkubátoru vznikají v budově bývalého domova mládeže. „V objektu budou nově vybavené dílny na mozaiku, vitráž a pro práci se sklem nad kahanem. Přístupné budou i také ateliérové prostory pro kresbu, malbu a modelování,“ dodává Kopřiva. V areálu bude i zahradní ateliér s částečně zastřešeným prostorem pro sochařské a řezbářské techniky.

Na inkubátor přispěla Evropská unie více než milionem eur, přes 443 tisíc eur jde na stavbu zázemí v Kamenickém Šenově. „Dalších více než 470 tisíc eur získá škola na aktivity žáků. Celkem nám Evropa pomůže v Kamenickém Šenově více než 23 miliony korun,“ uvádí radní Libereckého kraje Radka Loučková Kotasová.

Ilustrační foto.
Úniky zemního plynu. V České Lípě omezují provoz výkopové práce

Kraj v Kamenickém Šenově také připravuje jedno z Center odborného vzdělávání (COV). Studenti SUPŠS, která je nejstarší školou svého typu v Evropě, by se už v příštím školním roce měli dočkat nových učeben i nejmodernějšího vybavení. Speciálních center bude v Libereckém kraji celkem osm, první z nich se v lednu otevřelo na Střední škole hospodářské a lesnické ve Frýdlantu. V brzké době je v plánu zahájení provozu technického centra v Turnově a COV pro obory strojírenství a elektrotechniky v Liberci.