„Rozhodli jsme se výši nájemného sjednotit, aby všichni platili podle stejných pravidel. Od nového roku tak budou nájemníci v městských bytech platit jednotnou cenu ve výši třiatřicet korun za metr čtvereční,“ upřesnila starostka Zákup Miloslava Hudaková.

Doposud byla výše nájemného určena podle toho, zda mají lidé s městem uzavřenou smlouvu na dobu určitou či neurčitou. Ten, kdo má smlouvu na dobu neurčitou, platí dvacet tři koruny za metr čtvereční, v opačném případě je nájemné o dvě koruny dražší.

V souvislosti se zdražením ale zákupská starostka očekává, že vzroste počet neplatičů nájemného. „Už teď je to náš velký problém. Lidé neplatí včas nebo dokonce vůbec,“ připouští Miloslava Hudaková. „Registrujeme i nedoplatky kolem šedesáti tisíc korun. Nejedná se však jen o občany, kteří se ocitli bez práce nebo jsou dlouhodobě nemocní.“

Podle ní své závazky neplní ani lidé, kteří mají pravidelný příjem, ale dostali se do kolotoče splácení půjček za spotřební zboží. „Každou chvíli jsme tak u soudu, a například příští týden proběhne další soudní vystěhování kvůli špatné platební morálce,“ konstatuje Miloslava Hudaková.

Odměna se sníží

Zákupští se rozhodli rovněž upravit stávající odměnu pro českolipskou realitní kancelář Lubomír Kouba, která má na starosti zdejších pět set šedesát bytů. Její provize doposud činí dvanáct procent z vybraného nájemného. „Musíme vše důkladně propočítat, aby odměna za správcování byla adekvátní a přijatelná jak pro město tak realitní kancelář,“ podotýká starostka Hudaková.

Zdejší zastupitelé se budou rozhodovat mezi dvěma variantami, podle nichž se bude od ledna vyplácet odměna za správu bytů. První z nich vychází ze stávajícího principu. Realitní kanceláři by se nadále platila provize z celkově vybraného nájemného, jen by snížila výše procent. Druhou možností je stanovení pevné odměny za jeden byt. „Ke kterému způsobu se přikloníme, je v rukou zastupitelů, kteří budou rozhodovat,“ říká Miloslava Hudaková.

Snížení odměn pro realitní kancelář zřejmě uvítají zákupští nájemníci. Ti totiž v červenci vyjádřili nespokojenost s vyúčtováním služeb a sepsali petici. Jejím prostřednictvím vyslovili nedůvěru ve správnost uvedených nákladů a záloh za uplynulý rok.

Zajímali se o náklady kotelny

Podle starostky řadu z nich zaskočily velké nedoplatky zejména za teplou vodu. „U té se vloni během roku třikrát navýšila cena, ale správce včas nezareagoval a nájemníky neupozornil,“ vysvětlila před časem Miloslava Hudaková.

Majitel realitní kanceláře Lubomír Kouba se bránil, že u městských bytů nelze zvyšovat zálohy automaticky, ale jen se souhlasem uživatele. „Vyúčtování jsme ale provedli správně, což mohu doložit písemně,“ zdůrazňoval Lubomír Kouba.

Nájemníky však jeho vysvětlení neuspokojilo a prosadili si, aby jim realitní kancelář předložila náklady kotelny za poslední tři roky a také vyúčtované náklady za dům a každý byt zvlášť. Kompletní zprávu o hospodaření už zastupitelé viděli. Ve čtvrtek se k ní budou moci vyjádřit také sami nájemníci městských bytů.