VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Zákupech vyměnili vedení

Zákupy – Třicetiletý Radek Lípa povede v příštích čtyřech letech zákupskou radnici. Místostarostkou zvolili zastupitelé Ivu Kreisingerovou. Oba kandidovali za sdružení Nezávislé moderní Zákupy.

12.11.2010
SDÍLEJ:

Třicetiletý Radek Lípa (uprostřed) povede v příštích čtyřech letech zákupskou radnici. Foto: Deník/Eva Vlastníková

Volba vedení radnice přilákala do sálu kulturního domu v Zákupech více než stovku lidí, zpočátku se nervozita dala krájet. Nově zvolená zastupitelka Jiřina Frindrichová navrhla, aby místostarosta byl neuvolněný, tedy vykonával svou funkci ve volném čase. S tímto názorem ale byla jediná, a tak bude v Zákupech i nadále funkce starosty i místostarosty uvolněná.

Zastupitelé také schvalovali způsob volby, většina byla pro veřejné hlasování. Na post starosty byli navržení dosavadní starostka Miloslava Hudaková a Radek Lípa, který získal většinu hlasů. O křeslo místostarosty se ucházeli dokonce tři kandidáti: Miloslava Hudaková, Iva Kreisingerová a Sylva Moravcová. I zde měla navrch dohodnutá koalice, a tak mají Zákupy i novou místostarostku – Ivu Kreisingerovou.

Členy rady se stali Jaroslav Hajdů, Pavel Paták a Zdeněk Rydygr. Nové zastupitelstvo zvolilo také předsedy čtyř výborů: finančního (Petr Kreisinger), kontrolního (Pavel Řezník), osadního výboru Kamenice (Radek Hlavnička) a místního výboru Nové Zákupy (Petr Starý).

U této volby nastala zajímavá situace. Sylva Moravcová i Miloslava Hudaková odmítly přijmout kandidaturu na předsedkyně finančního, resp. kontrolního výboru. V Zákupech tedy změny dosáhly maxima. Ve vedení radnice jsou zcela nové tváře. Starosta Radek Lípa na závěr prvního jednání zastupitelstva poděkoval voličům za důvěru a dosavadním představitelkám města za dobrou práci.

Exstarostka Miloslava Hudaková se rozloučila slovy: „Předávám město bez dluhů a také bez kostlivců. Moje skříňky jsou prázdné. Radkovi přeji hodně elánu, protože ode dneška nebude mít klidné noci,“ řekla a dodala, že dál bude pracovat s důchodci.

Z pléna zazněla poznámka: „Alespoň na nás bude mít čas.“ Loučila se i bývalá místostarostka Sylva Moravcová, která doporučila novému vedení radnice, aby se opravdu dobře připravil na tvorbu rozpočtu pro příští rok. „Nelze stavět na prodeji majetku, zdroje existují,“ ujistila.

Radek Lípa: Jsem optimistický realista

Jaký bude váš prvořadý úkol?
Seznámit se pořádně s agendou starosty a vytvořit takový rozpočet, který zajistí chod města pro příští rok. Zásadní problém bude to, že všichni čekají, že přišla nová radnice, a když to přeženu, že budou zlaté chodníky. Bohužel, nebude to tak. Příjmy budou menší, proto rozpočet postavíme tak, aby se zajistily primární funkce města.
Takže jste realista?
Mám reálný náhled na věc a dokážu si z toho vzít to dobré a pozitivní.
Když si představíte situaci za čtyři roky, na co byste byl nejvíc pyšný?
Na to, že by chodilo plno lidí na veřejné zasedání zastupitelstva. Protože obecně v Zákupech je malá informovanost, malá touha lidí získat informace, co se děje. Vytvořila se strana sdružení nájemníků bytů, to znamená zlepšit komunikaci mezi třemi subjekty – městem, správou bytového fondu a nájemníky. Informovanost a propojenost subjektů musí být, aby mohli být nájemníci spokojení. Máme 550 bytů a když se to podaří, budu spokojený.

Autor: Eva Vlastníková

12.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení