Na nová pískoviště, prolézačky, houpačky či skateboardové hřiště se mohou těšit děti v Kamenickém Šenově. Místní radnice má v plánu ve městě vybudovat jak dětské hřiště, tak prostor pro volnočasové aktivity dospívající mládeže.
Podobná místa nejvíce chybí na sídlišti Pískovec, ve středu města a také na Práchni. Vyplývá to z průzkumu, který proběhl mezi občany, a také z nedávného plánovacího setkání. „Toho se zúčastnilo kolem třiceti lidí, včetně několika zastupitelů města. Jeho součástí byla prezentace záměru, občanům jsme ukázali, jak by mohla hřiště vypadat, debatovali jsme o vhodných lokalitách a informovali jsme je o možném financování,“ uvedla projektová manažerka Ivana Šmídová.
Vedou kolečkové brusle
Předmětem ankety a diskuse nebylo jen vhodné umístění hřišť, ale také jejich vybavení. Šenovští si na nich nejvíce přejí stěny na lezení, prolézačky, rampu, ale také plochu pro jízdu na kolečkových bruslích nebo bazének. „Z průzkumu vyplynulo, že hřiště by lidé chtěli využívat nejvíce právě pro jízdu na bruslích nebo na kolech,“ doplnila Ivana Šmídová. Mezi další zvolené aktivity pak patřily především míčové hry a další sporty, někteří by zase místo využili pro odpočinek.
„Další herní prvky pro menší děti vzniknou také ve dvou nových parcích, jejichž obnova začne letos na podzim,“ řekla nám Marie Horčičková, tajmenice Městského úřadu v Kamenickém Šenově. Konkrétní místa pro vybudování hřišť radnice zatím nevybrala, další jednání s občany proběhne na přelomu srpna a září. Do té doby by měl realizační tým zpracovat podněty z prvního setkání.
Žádat bude Novoborsko
Cílem města je zajistit kvalitní prostředí pro trávení volného času, hřiště by měla být zároveň také součástí programu prevence kriminality.

Nákladný záměr připravuje Kamenický Šenov v rámci Svazku obcí Novoborsko. „Nejsme tak jediným městem v regionu, které se zabývá vybavením dětských hřišť,“ podotkla šenovská tajemnice. Výsledkem by měl být rozsáhlý projekt, do kterého se zapojí všechny obce svazku. Společně také budou žádat o finanční dotace na jeho realizaci. „Ze společných podkladů následně vyplyne finanční náročnost celé akce a také to, o jaký dotační titul se budeme ucházet,“ sdělila nám Marie Horčičková.
Šenovští předpokládají, že výstavba dvou hřišť v jejich městě by přišla přibližně na čtyři miliony korun. „Hřiště jsou obecně milionové záležitosti. Potěšil nás zájem zastupitelů o celou akci. Budou to oni, kdo bude schvalovat pro příští rok rozpočet na dětská hřiště,“ dodala tajemnice.