Výstava Příběh českolipské vagónky (1918–2023) poskytne návštěvníkovi náhled do historie výroby nejen železničních vozidel v České Lípě. V prvních dvou částech představuje stručný vývoj dopravy na Českolipsku od středověku až po současnost a také historii výroby železničních vagónů v České republice, která probíhala od 20. let 19. století.

Třetí, největší část je věnována historii závodu a produkci českolipské vagónky, která během své éry vyráběla kromě nákladních a osobních železničních vagónů také tramvaje, elektrické lokomotivy, autobusy nebo kabiny pro visutou lanovou dráhu. „V roce 2023 to bude právě 105 let od založení této významné českolipské firmy,“ připomíná kurátor výstavy Marek Hofman, etnograf vlastivědného muzea.

Českolipská vagónka je svázána se životem obyvatel v regionu. „V České Lípě a v okolí se najde stále mnoho pamětníků, jejichž rodiny byly profesně svázány s touto výrobou. Proto to není jen výstava zaměřená na technické parametry výroby, ale odráží také příběhy lidí z našeho města,“ vysvětluje ředitel muzea Zdeněk Vitáček, proč výstava obsahuje i krátký exkurz do bydlení a rekreace zaměstnanců a vlivu vagónky na kulturu a sport.

David Koller zahrál se svou kapelou v KD Crystal v České Lípě.
OBRAZEM: David Koller přivezl do Lípy nové album i osvědčené hity

Kromě panelů s texty a fotografiemi je výstava obohacena o řadu trojrozměrných exponátů a sbírkových předmětů. Část exponátů pochází ze sbírek Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, ale většina vystavených exponátů v podobě modelů vagónů a vlaků, archiválií a doplňků je zapůjčena ze soukromých sbírek a tyto dosud nebyly společně vystaveny.

Výstavu v ambitu si bude možné prohlédnout do 29. října. Záštitu nad ní převzal statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy Jan Sviták. „Strojírenská výroba v České Lípě má dlouholetou tradici a vagony z tamní továrny znají po celém světě. Dodnes jde o impozantní průmyslový podnik, který dává práci více než tisícovce zaměstnanců. Z jeho hal se až tají industriální dech,“ uvedl Sviták.