Koncem června přestala krajská hygienická stanice zásobovat očkovacími látkami pediatry. Důvodem je změna systému, kdy podle nového zákona nebude povinné očkování dětí již hradit stát, ale povinnost přechází na zdravotní pojišťovny.

Zákon však ještě nebyl schválen, ale distribuce jede již podle nových pravidel. To značně komplikuje život pediatrům, kteří nemají kde vakcíny objednávat.
„Od počátku července platí jiný systém. Hygieny se mění a již se nebudou do budoucna zabývat zásobováním lékařů. Pediatry jsme s tím seznámili, aby se stihli v předstihu zaopatřit očkovacími látkami,“ sděluje Zuzana Balašová, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci.

V ordinaci dětské lékařky Ziny Ropkové v České Lípě jsou tak vakcínami zatím zásobeni, ale ty postupně docházejí. „Takové změny jsou nepřijatelné. Není to pro nás žádná legrace, abychom si sami nakupovali vakcíny a shromažďovali je,“ zlobí se Zina Ropková.

U pediatra Jaroslava Popelky rovněž mají k dispozici všechny očkovací látky, ale netuší, jak to bude dál. „Doufáme, že nám zásoby vydrží. Bohužel nám zatím k tomuto problému nikdo neposkytl více konkrétních informací,“ přiznává zdravotní sestra Jitka Pekárková.

Chybí vakcína proti spalničkám

Zuzana Balašová upozorňuje pediatry, že je nutné, aby se zaregistrovali u soukromé společnosti Avenier, která vyhrála výběrové řízení na dodavatele hexavakcín. „Od pondělí byl zahájen rozvoz vakcíny Infanrix Hexa přímo do ordinací dětských lékařů,“ upřesňuje Zuzana Balašová. Zároveň dodává, že výběrové řízení na dodavatele ostatních očkovacích látek je ale ještě v běhu.

Tuto skutečnost již pocítila další z českolipských lékařek Libuše Procházková: „Hexavakcínou jsme zásobeni a dalších čtyřicet máme přislíbených. Chybí nám ale vakcína proti spalničkám.“

Podle šenovského dětského lékaře Tomáše Prokopa stojí za nedostatkem očkovacích látek složitý administrativní postup. „Výpadky dodávek tu již byly několikrát,“ říká šenovský dětský lékař Tomáš Prokop a podotýká, že pracovníci epidemiologie jsou na jedné straně tlačeni potřebami lékařů a na druhé straně musí bojovat s nepravidelnými dodávkami očkovacích látek. „Jsem poučen byrokracií, a tak jsem se dostatečně předzásobil,“ konstatuje šenovský pediatr.

Podle lékařky Ziny Ropkové, se ale doktoři mají především starat o své pacienty. „Za nákup očkovacích látek by měl být zodpovědný stát, lékaři za něj nemohou dělat jeho práci,“ podotýká Zina Ropková.