Některé páry svátek sv. Valentýna označují jako zbytečný s tím, že důležitější je pohoda po celý rok. Názor, a to zejména něžnějšího pohlaví, se změní v momentě, kdy 14. únor je tady. Muž přijde s prázdnou domů a přivítají ho smutné oči a někdy i slzy partnerky, protože Maruška od ní z kanceláře přece jen dostala květiny nebo jinou drobnost jako projev nehynoucí lásky a ona nic.

Reklamní masáž

„Valentýn je u velkého počtu párů bez ohledu na věk o kompromisu, který děláme z lásky k druhému. Sám z něj moc radost nemám, ale květinu domů manželce přinesu, aby jí to nebylo líto,“ přiznává českolipský psycholog Miroslav Hudec se zkušeností z dlouholetého manželství.

Podle něj může být pro osamělé lidi nebo pubertální mládež, která prožívá citové zmatky, Valentýn smutným dnem, kdy oproti jiným dnům v roce více přemýšlí nad tím, že jim chybí blízký člověk.

„Vezeme se na módní vlně oslav Valentýna za mohutné podpory médií a obchodníků všeho druhu. Nikdo nemá šanci Valentýnovi utéct. Ale je po staletí známo, že se mohou měnit formy, móda, ale podstata vztahu vždy zůstává stejná. Pokud by na nás svět dotíral jen tím Valentýnem, tak ho přežijeme bez úhony,“ optimisticky dodává Miroslav Hudec.

Alibi a MDŽ

Je to vzdáleně podobné oslavám MDŽ v minulosti. Prvoplánově ženu ocenili odboráři v zaměstnání bramboříkem a sadou ručníků, muž domů dorazil pak s kyticí karafiátů. Někdy. Tenkrát se v březnu slavilo na povel se slovy žena je každá, ale matkou jen některá. Květnový Den matek stál hodně ve stínu.

„Je to stejné jako s dušičkami. Na své milé přece nevzpomínám jen v listopadu,“ tvrdě srovnává Helena z Jablonce. O hodně víc si cení drobných pozorností po celý rok, které si projevují napříč rodinou a ne jen mezi sebou s partnerem. „Ale třeba Velikonoce si opravdu užíváme a to nejsme věřící rodina,“ dodává.

Kromě filmových dárků si liberecké multikino Cinestar připravilo pro zamilované soutěže o hodnotné ceny a další zábavu. Na majitele klubové červené karty čeká popcorn zdarma. Program začíná už ve čtyři odpoledne a končí v devět hodin. Celým večerem budou zamilované páry provázet Amorci.

Kde se vzal svatý Valentýn?

Přestože svátek se k nám dostal ze Spojených států, kde byl na počátku dvacátého století chytře resuscitován prodejcem přáníček, který se ocital na pokraji bankrotu, historie sahá až do Říma ve druhém století našeho letopočtu. Legenda říká, že římský vládce Claudius II. zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u rodin a nešli do boje. Vzdorný kněz Valentýn však mladé páry tajně oddával, za což byl zatčen a později popraven.

Stalo se tak 14. února. Svatý Valentýn se tím stal patronem zamilovaných.