Jeho slavnostní rozsvícení se uskuteční v neděli 3. prosince a hlavní hvězdou svátečního odpoledne bude český zpěvák Petr Kotvald. „Poté máme připravený program až do posledního týdne před Štědrým dnem. Občané se mohou těšit na oblíbené zpívání dětí ze základních a mateřských škol, vánoční jarmark i program na adventní neděle, kromě té poslední, na kterou připadá právě Štědrý den,“ informovala mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová.

Spolu se stromem rozsvítí ve městě i vánoční výzdobu, která se dočkala několika obměn a Českolipané se mohou těšit i na překvapení. „Vyměníme staré, žárovičkové ozdoby za nové, na vánoční stromek přibydou také nové ozdoby,“ doplnila mluvčí.

Do adventní atmosféry se zahalí druhou prosincovou sobotu i Vodní hrad Lipý v České Lípě. I letos ožije nádvoří v duchu dobových Vánoc. Pro děti jsou připraveny dvě pohádky, andělé na chůdách nebo andělská poštovna s možností psaní přáníček Ježíškovi. „K poslechu zahraje staré vánoční písně a koledy skupina Benedictus. Chybět nebude ani tradiční vánoční jarmark a občerstvení,“ přiblížila program mediální a administrativní koordinátorka Kultury Česká Lípa Vladimíra Procházková.

V sousedním Novém Boru zahájí letošní advent v pátek 1. prosince muzikanti z kostela Nanebevzetí Panny Marie. Tradiční páteční slet andělů, ohňostroj a rozsvícení vánoční výzdoby doplní v sobotu 2. prosince historický a řemeslný trh na náměstí Míru. Malí, velcí, domácí i přespolní návštěvníci sklářského města se mohou na náměstí Míru těšit na čertovský průvod s Mikulášem a muzikanty, živý betlém či ohňostroj.

Alej vzpomínek v Ralsku se rozrostla o další jabloně a hrušně původních odrůd, už jich je celkem 160.
FOTO: V Ralsku vysázeli další původní odrůdy, které přežily působení tří armád

Pomyslná andělská křídla opět oblékne farář novoborské farnosti Římskokatolické církve Pavel Morávek, aby z nebe požehnal městu i návštěvníkům akce. Otevřeno bude mít kovářská dílna, stánky s punčem, grilovanými rybami i pojízdná kavárna.

„Advent je časem setkávání a my k tomu nově přispějeme dvoudenním programem. Veřejnost si tak bude moci užít nejen ukázky dobových řemesel, ale také si vyzkoušet odlít cínové figurky, vyrobit svíčky nebo slámové ozdoby, upéct perníčky nebo si dát dobrý punč,“ přiblížil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. Součástí bude i řemeslný trh, na němž se představí regionální výrobci, kteří se účastnili soutěže Regionální výrobek Českolipska.

Nebude chybět ani tradiční charitativní akce města Nový Bor na podporu zvířat v útulcích. Ke speciálnímu stromečku mohou lidé nosit například pamlsky a granule. Dárky pro zvířata mohou zájemci zakoupit přímo na místě. Získané dary poté pracovníci města odvezou do útulku Bona, s nímž má město smlouvu.

Vyvrcholením pátečního dne bude tradiční ohňostroj a rozsvícení vánočního stromu a vánoční výzdoby v ulicích města v 18 hodin. „Užít si předvánoční čas budou moci lidé na náměstí Míru i v sobotu 2. prosince. S historickými stánky a ukázkami dobových řemesel přijede skupina historického šermu Mračtí. Lidé tak od 10 hodin uvidí v akci cukráře, pekaře, perníkáře, kováře, svíčkařku, dráteníka, košíkáře,“ dodala novoborská mluvčí Radmila Pokorná.

Podívejte se: Oslavy svatého Martina v České Lípě propršely. Účast byla přesto hojná

Zdroj: Deník/Petra Hámová