Přes osm set mužů bude trávit Vánoce za mřížemi věznice ve Stráži pod Ralskem. Místní personál a vedení věznice se jim snaží na období vánočních svátků vymyslet spousty aktivit. Nechybí bramborový salát, zdobení stromečku, zpívání koled a vězeňská bohoslužba.

Štědrovečerní tabule se ani za mřížemi neliší od běžných domácností. „K večeři mají odsouzení řízek s bramborovým salátem a balíček se sladkostmi a ovocem. K obědu je rybí polévka a čočka na kyselo s vejcem a okurkou,“ popisuje mluvčí věznice Martina Krutinová.

Odsouzení slaví vánoční svátky mimo jiné i tím, že dostali možnost vyzdobit si ubytovací i společné prostory. Což je například návštěvní místnost nebo jídelna.

Stromeček v cele

„Vánoční stromeček mít mohou. Je jim k dispozici několik umělých vánočních stromků a nejrůznější ozdoby, z větší části vlastnoručně zhotovené. Obdrželi i materiál na zhotovení vánoční výzdoby. Ten byl z větší části poskytnut věznicí a zčásti jej pořídili odsouzení díky pomoci svých blízkých z balíčků od nich,“ uvádí Krutinová.

Protože je toto období pro mnohé z odsouzených emocionálně náročné, připravují pro ně zaměstnanci celou řadu svátečních aktivit. Odsouzení se mohou zapojit do svátečních přednášek, znalostních kvízů, dozví se mnohé o tradičních českých zvycích, odsouzení cizinci mohou dokonce porovnat zvyky svých zemí s českými vánočními tradicemi.

„V rámci skupinových aktivit mohou zpívat i koledy. Ve věznici mohou probíhat i sportovní turnaje například ve stolním tenise, šachu či v elektronických šipkách,“ dodává Krutinová. Zájemci z řad vězňů se mohou zúčastnit také slavnostních bohoslužeb přímo ve věznici. Skupina několika odsouzených před Vánocemi vyrazila do kostela také mimo věznici. „V rámci takzvané extramurální aktivity za doprovodu vězeňského kaplana a vychovatele terapeuta navštívili odsouzení klášter v Jablonném v Podještědí,“ sdělila mluvčí.

Pohádky a návštěvy

Kromě jiného mohou odsouzení ve větší míře sledovat televizní programy, včetně pohádek, a budou také probíhat návštěvy s jejich blízkými.

V celách za mřížemi Vánoce v České republice stráví přes 22 tisíc odsouzených. Jedná se o přibližně 1 600 žen, 80 mladistvých a přes 1 800 cizinců. Podle statistik se ale někteří z nich právě v tomto období pokouší z věznice utéct. K takovému incidentu došlo včera ráno na Mladoboleslavsku, kde utekl pětačtyřicetiletý vězeň.