„Jsem přesvědčena, že dodržování tradic je v těžších dobách důležitější než kdykoliv před tím. Stromek vedle radnice bude letos z plantáže. V městských lesích jsme rádi za každý pěkný strom, který přežil nálet kůrovců,“ řekla k brzkému zahájení adventu starostka města Dubá Irena Žalovičová. „Jestli něco v letošním roce všichni potřebujeme, tak to je klidný a tradiční advent a vánoční svátky,“ zdůraznila.

Andělé poletí nad diváky

„Návštěvníci sklářského města se mohou 25. listopadu na náměstí Míru těšit na čertovský průvod s Mikulášem, živý betlém či ohňostroj. Pomyslná andělská křídla opět oblékne farář novoborské farnosti Římskokatolické církve Pavel Morávek, aby požehnal z nebe městu i návštěvníkům akce,“ uvedla Radmila Pokorná z novoborské radnice.

Jako vánoční strom Nový Bor opět využije již vzrostlý smrk na náměstí Míru. Spolu s ním město ozáří i vánoční výzdoba. „Svítit se bude jako vždy, žádná omezení nejsou. Osvětlení v centru města letos rozšíří tři větší LED světelné ozdoby na kruhovém objezdu ulic Liberecká a B. Egermanna a je vyměněná LED světelná síť na budově „B“ městského úřadu, protože původní dosloužila,“ konstatovala Pokorná.

Atraktivní podívaná, kterou je vždy let andělů, i faráře, ze 40 metrů vysoké věže kostela Nanebevzetí Panny Marie má začít v 17 hodin. „Protože je za dveřmi Mikuláš, přijde i on s průvodem čertů, chybět nebude živý betlém,“ doplnila Ilona Rejholcová, jednatelka městské společnosti Kultura Nový Bor, která společně s městem akci pořádá. Vyvrcholením dne bude ohňostroj a rozsvícení vánočního stromu a vánoční výzdoby v ulicích města v 18 hodin.

Krampusáci v Novém Boru.
OBRAZEM: Rohy, řetězy a řev. Děsiví krampusáci řádili v centru Nového Boru

Náměstí 1. máje v Mimoni ožije prvními adventními radovánkami v pátek 25. listopadu. Nejprve se od čtvrté hodiny odpolední vystřídají se zpíváním a programem děti z místních školek a škol. Po celou dobu akce je v plánu spojování papírového řetězu a Ježíškova pošta. Od 19 hodin zazní živé koledy v podání dechové kapely Celestýnka.

„Stromeček chystáme, jako každý rok, na náměstí. Samotné rozsvícení stromu a města přijde na řadu v 17.30,“ avizovala místostarostka města Jaroslava Bizoňová. „Kvůli drahým energiím zavádíme opatření ve výměně starých lamp veřejného osvětlení za nové - LEDkové. Vánoční osvětlení, je taktéž LEDkové, proto ho omezovat oproti jiným rokům nebudeme,“ dodala. V blízké Stráži pod Ralskem, rozsvěcují také 25. listopadu, od 16:30 hodin. Náměstí 5. května tam zpestří návštěva čerta, Mikuláše a anděla, ale i projížďky koňským povozem. Kdo přijde, zahřeje se svařeným vínem nebo čertovským gulášem.

Vánoční osvětlení neomezí ani Lípa

V České Lípě, na náměstí před radnicí, se veřejnost přijde bavit a sledovat rozsvícení vánočního stromu v neděli 27. listopadu. Začne zde vánoční jarmark, zazpívají David Deyl a Olga Lounová. Podle tiskové mluvčí města Kristýny Kňákal Brožové, hvězdou slavnostního večera bude kapela Fleret se Zuzanou Šulákovou. „Následující dny je připravený program na každou adventní neděli, vrátí se také oblíbené zpívání dětí z MŠ a ZŠ a živý betlém se zvířátky. Vánoční osvětlení bude též ve stejném duchu jako v loňském roce, omezovat jej nebudeme,“ uvedla Kňákal Brožová.

Krampusáci v České Lípě.
FOTO, VIDEO: Česká Lípa zažila průvod alpských čertů. Krampusáci přilákali davy

V Dubé se lidé sejdou 27. listopadu. U stromečku vedle náměstí bude opět umístěna schránka pro dopisy Ježíškovi a betlém. „V centru náměstí bude společně s veřejným osvětlením svítit anděl, symbol ochrany. Živý smrk zdobíme také při hlavní silnici v parku před samoobsluhou a v Deštné u autobusové čekárny. Před Slávií bude opět adventní věnec, na kterém se každou neděli rozsvítí jedna svíce,“ doplnila starostka Žalovičová. Jak podotkla, osvětlení je v Dubé LEDkové: „Spotřeba tedy není až tak zásadní, mnohem důležitější je v tuto chvíli přinést občanům sváteční atmosféru a pocit naděje.“

Na první adventní neděli, 27. listopadu, chystají rozsvícení vánočního stromu i v Doksech, kde program začne v 16 hodin na náměstí Republiky. Příchozí se mohou těšit na hudební vystoupení sboru Babíny di Doksy, žáků ZUŠ, na živý betlém, vánoční koledy, malé vánoční stromky ozdobené místními školami a školkami, občerstvení či malý jarmark s vánoční tematikou.

Komiks, ve kterém ožívá pověst o ševci Nitkovi, jehož z neustálého fantazírování vyléčí až tajemní jezdci pod Ortelem, pokřtilo město Nový Bor ve středu 16. listopadu v 18 hodin v kinokavárně Jiný kafe.
Noční lovci na Ortelu. Nový Bor má nový komiks, ožily v něm lidové pověsti

V Zákupech se též u stromku sejdou 27. listopadu, v 16:30 hodin. Návštěvníci se zde mohou těšit na živý betlém v podání divadelního spolku Havlíček. Město Žandov pak na poslední listopadovou neděli připravilo kromě stromečku, vystoupení kapely Pegas a zpěv školáků, ale i vypouštění balónků s přáním pro Ježíška. Na neděli zve také Cvikov a Kamenický Šenov zájemce na svá náměstí, aby zde byli přítomni rozsvícení vánoční výzdoby.

Město Ralsko naplánovalo rozsvícení vánočního stromu na pondělí 28. listopadu od 16:30 hodin, u školy v Kuřívodech. Jak zveřejnilo na pozvánce, v programu je zpívání dětí ze ZŠ a MŠ, andělská show, prodejní stánky s vánočním zbožím, občerstvení, štrůdl, svařák či medovina.

Zahájení adventu na Českolipsku / rozsvícení vánočních stromů

25. 11.
Nový Bor, Mimoň, Stráž pod Ralskem

27. 11.
Česká Lípa, Dubá, Doksy, Cvikov, Kamenický Šenov, Zákupy, Žandov

28. 11.
Ralsko