Štědrovečerní večeře, právě si pochutnáváte na bramborovém salátu a obalovaném kaprovi. Jakmile však vezmete sousto do úst a polknete, začne vás bodat a píchat v krku a začnete se dusit. Tak nějak mohla vypadat slavnostní večeře o Štědrém dnu. Velmi často bývají stiženi kapří kletbou malí jedlíci.

Na Českolipsku to vypadá, že se kapra naučili jíst nejen dospělí, ale i děti. Letos šupináč in memoriam nikoho nepotrápil. „Kosti z krku jsme letos opravdu nevytahovali,“ poznamenal k strašákovi jedlíků kaprů mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný. Bez problémů ovšem letošní svátky nebyly.

Pomáhali opilcům

„Chirurgická ambulance řešila zejména zlomeniny rukou, ale i kotníků,“ upřesnil Pokorný charakter problémů, se kterými se lékaři potýkali během uplynulých dní. Není se co divit, když po oblevě, která přišla krátce před Štědrým dnem, přituhlo a pod napadaným sněhem bylo hotové kluziště.

Dveře se o prodlouženém víkendu u lékařů netrhly. Denně během každého ze svátečních dnů ošetřili kolem sto dvaceti pacientů. „Pohotovost ošetřovala nemocné, kteří si stěžovali na časté průjmy, zvracení nebo bolesti břicha.,“ upřesnil stavy některých pacientů mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný a doplnil, že se většinou jednalo o problémy virového původu. „Žádnou výjimkou nebyli stavy opilosti,“ doplnil Pokorný.

„Řada lidí si zdravotníkům stěžovala na silné bolesti zad,“ poznamenal k další skupině těch, kteří o vánočních svátcích vyhledali lékařské ošetření.

Když udeří deprese

Smutná a sklíčená nálada, pocity beznaděje, méněcennosti, pesimistické myšlení, neschopnost se radovat a chvíle plné slz. To mohou být deprese, ke kterým se přidá i ztráta zájmu o sebe, práci, rodinu i přátele.

Popsané jevy se u mnoha lidí vyskytují právě o Vánocích. Tyto rodinné svátky jsou skutečně pro některé jedince skličující, neboť mnozí nemají takové štěstí, že je stráví například v kruhu svých nejbližších rodinných příslušníků.

Přímá souvislost mezi výskytem depresí a vánočními svátky nebyla však prokázána. Vánoční svátky jsou ale pro mnohé zátěžovým obdobím, neboť je třeba sehnat dárky a za dveřmi je třeba pořádný úklid. K tomu se přidává nedostatek času a snaha nezůstat sám. To vše mohou být faktory, které mohou přispět k tomu, že na řadu lidí padá splín. Někteří jedinci pak tlak neunesou a končí v lepším případě v nemocnici.

„Ve třech případech jsme zde měli pokus o otravu léky,“ dodal ke statistice uplynulých dní mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný.

Autor: Tomáš Mařas