Na Panské skále se odehrají scény z roku 3012, hřbitov se naopak ponoří do hluboké minulosti. Kamera, klapka a akce! Neobvykle rušnou středu prožije tento týden Kamenický Šenov, kam zamíří filmaři s natáčením nového česko-amerického filmu Za oponou noci.

Snímek spisovatele a režiséra Dalibora Stacha, který vzniká na základě autorovy osobní zkušenosti s klinickou smrtí, uvidí diváci v českých kinech nejpozději v únoru příštího roku.

Varhany si oblíbil už režisérův otec

„Je to takový multižánr. Trochu drama, sci-fi a trochu historické. Hlavní informaci se ale samozřejmě snažíme podat skrz humor," přibližuje režisér. Filmový štáb se natáčení věnuje už od loňského října. Tehdy filmařům posloužily například i prostory u městského divadla v Mostě.

Dalibor Stach• narodil se roku 1971
• pochází z Ostrova nad Ohří
• je spisovatelem, scénáristou a režisérem
• ve svém životě dvakrát prožil klinickou smrt v 6 letech se utopil, v 18 letech zemřel při operaci slepého střeva
• o životní zkušenosti se dělí skrz uměleckou tvorbu, je autorem osmi knih a filmu
• Za oponou noci je jeho druhý film inspirovaný druhou klinickou smrtí, kterou prožil v devadesátých letech

Panská skála, jedno z nejatraktivnějších míst Českolipska, byla pro režiséra jasnou volbou od samého počátku. Objektivem toto místo zachytil totiž i jeho otec, který se v 70. letech minulého století proslavil v zahraničí coby fotograf. „Věděl jsem, že v jednom z mých filmů prostě musí být. Panská skála je pro mě mystická záležitost," přiznává čtyřiačtyřicetiletý režisér.

Unikátní čedičové varhany na svou velkou chvíli ve filmu Za oponou noci čekaly poměrně dlouho. Filmaři čekali na vhodné počasí. „Šlo mi hlavně o sníh, chtěl jsem mít zasněženou Panskou skálu, protože ta je ještě ve filmu neokoukaná," vysvětluje Stach. „Naším cílem je získat co nejvíce přirozených záběrů pro kameru," dodává.

Jaké konkrétní filmové scény se budou u Panské skály natáčet, režisér neprozrazuje, v konečné podobě by se ale měla ve filmu objevit dokonce několikrát, a to z různých stran.

„Budeme tam točit budoucnost z roku 3012," řekl stručně Stach. Filmařům ve středu při natáčení bude pomáhat speciální technika, mimo jiné vysoký jeřáb. Ten se po ranním natáčení přesune také na hřbitov v Kamenickém Šenově, kde bude natáčení pokračovat. Na rozdíl od Panské skály tam ale dojde na záběry zachycující historii.

Role v pořadí druhého Stachova filmu obsadí známí čeští herci. Podle oficiálního webu filmu se na plátně mají objevit například Bolek Polívka i jeho manželka herečka Chantal Poullain Polívková, Mahulena Bočanová, Michal Suchánek a Richard Genzer a v neposlední řadě hvězda českých televizních seriálů Redakce či Kriminálka Anděl Michal Novotný.

Jak zaujali Ameriku

„Film kombinují herci a neherci. Příběhem budou putovat tři hlavní postavy. Finále, kdo co hraje, ale lidé uvidí až v kině," tají Stach hlavní filmové obsazení.

Příběh filmu Noc za oponou v nedávné době oslovil dokonce americkou produkci. Ta po několika jednáních s českou stranou pohotově projevila zájem se na tvorbě podílet. Líbí se jim přístup českého producenta, jeho myšlení a to, jakým způsobem podporuje vznik tohoto filmu," říká Stach. Perlou filmového štábu je ovšem bezesporu také Karel Fairaisl, vynikající kameraman, který má na svém kontě třeba úspěšný film Hlídač č. 47 s Karlem Rodenem v hlavní roli.

Američané by se podle Stacha měli na filmu podílet hereckým obsazením i prostory k natáčení. „Určitě pojedeme do Hollywoodu. Samozřejmě musíme všechno skloubit dohromady s technologiemi, ale snažíme se udělat takový snímek, který bude zajímavý i za deset, dvacet let, aby si v něm diváci pokaždé něco našli," líčí Stach.