Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Varovat a chránit. Lípu jistí armáda hlásičů a vychytávek

Česká Lípa - S protipovodňovým systémem se do České Lípy po letech vrátil také obecní rozhlas.

24.7.2014 6
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek. Foto: Deník/Libor Běčák

Primárně mají varovat. Ale Českolipany už také pozvaly, aby se přišli podívat na prezidenta republiky.

Ampliony, které během jara vyrostly v téměř každé ulici v České Lípě a pečlivě jsou rozmístěné i v okolních osadách, spadajících pod okresní město, zvládnou mnoho věcí, o nichž možná většina Českolipanů nemá ani tušení. Řídí je přitom nenápadný počítač stojící v koutě zasedací místnosti na českolipské radnici, kde pravidelně rokuje rada města.

Přímé hlášení

„Je to jediné místo, odkud je možné provést přímé hlášení, tedy živě přímo do éteru, aniž bychom si hlášení dopředu nahrávali a připravili," popisuje před mikrofonem, napojeným k počítači, Kristýna Brožová, mluvčí českolipské radnice.

Další „pevné stanice" jsou na odboru technické správy majetku (který primárně celý systém kontroluje) svůj vlastní přístup má ještě manažer krizového řízení a také městská policie. Tyto tři vedlejší stanice ale nemohou do amplionů hlásit přímo, ale „pouze" rozeslat dopředu připravené hlášení.

I to jim ale nabízí celou řadu možností. Chytrému systému stačí zadat, v kolik hodin má hlášení „vypustit" a dokonce je možné nastavit, ze kterého konkrétního amplionu má zaznít. Když by totiž vedení města čistě teoreticky chtělo informovat o opravách v ulici 5. května, nemusí to nutně „vytroubit" do celého města, ale vybere si konkrétní ampliony přímo v této ulici a v jejím okolí.

A jsou tu i další vychytávky. Vybraní lidé v České Lípě se mohou se systémem hlásičů spojit i přes mobilní telefon. Předpokládá se totiž, že v krizové situaci budou v terénu, proto mají na mobilu aplikaci, přes kterou se propojí se systémem hlásičů (aniž by kvůli tomu museli běžet na radnici nebo na městskou policii) a přes mobil namluví své hlášení. Tuto možnost mají například nejvyšší představitelé města, ale třeba i vybraní zástupci hasičů, a je jasné, že slouží vyloženě pro nejkrizovější okamžiky. Podobně jako takzvaný „mobilní kufřík", což je vlastně přenosná stanice systému, kterou si je možné vzít do terénu a kterou by za krizové situace měli mít na starosti hasiči.

Nových amplionů je po celé České Lípě dohromady čtyři sta a radnice tuto armádu, která varuje i oznamuje, využila zatím jen střídmě. Každou první středu v měsíci upozorňuje, že se blíží zkouška sirén, před příjezdem Miloše Zemana pozvala obyvatele na setkání s ním a ve vybraných konkrétních ulicích na sídlišti Sever upozornila obyvatele na blokové čištění.

Všechny ampliony navíc do řídících stanic průběžně rozesílají informaci, jestli fungují. Kdyby se některý z nich porouchal, hned se na digitální mapě v počítači označí červeně.

Čidlo pošle sms

Součástí celého systému je i siréna, kterou může radnice spustit. A také tři hladinová čidla, které hlídají potoky v okolí města. „Jedno je v Dobranově, druhé v Dolní Libchavě a třetí v Písečné. Ani jedno čidlo tedy nehlídá Ploučnici, ale hlídají Šporku a Dobranovský potok, přítoky, které se často rozvodňují," vysvětluje Kristýna Brožová.

Kdyby se voda na těchto třech místech zvedla na hladinu I. povodňového stupně (bdělost), začne systém každých dvacet minut posílat smsky o stavu hladiny vody na mobily všem lidem z krizového štábu. Pokud voda stoupne na II. stupeň (pohotovost), chodí smsky každých 10 minut, při III. stupni (ohrožení) každých 5 minut. Čidla ale pracují nepřetržitě, takže město má nově k dispozici i dlouhodobý graf stavu vody.

Autor: Michael Polák

24.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Unikátního provedení avantgardní skladby Harlekýn pro sólový klarinet, jejímž autorem je německý skladatel Karlheinz Stockhausen se ujme vynikající klarinetista Karel Dohnal.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Českolipský deník.

KRÁTCE: Na cyklostezku si v Ralsku ještě počkají. Centrum Lípy je rozkopané

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Výsledkový servis nejen z fotbalu

Českolipsko /FOTOGALERIE ZE STRÁŽE/ - Přinášíme tradiční výsledkový servis ze sportovních utkání různých soutěží, jež se odehrály o víkendu.

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

Česká Lípa – Českolipská nemocnice plánuje nákladné investiční akce, nad jejichž rámec chystá změny na porodním oddělení. Žádá o podporu i starosty.

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení