Město si nechá vypracovat projektovou dokumentaci na fasády, úpravy parkánu a opravy přístupového mostu.

„Oprava zámku probíhá sice každoročně, leč po troškách, čerpáme z fondu záchrany památek, což předpokládá dostat zámek do stavu, aby už více nechátral," sdělila Deníku místostarostka Stráže pod Ralskem Jitka Urbánková s tím, že plánované opravy mostu, parkánu a fasád jsou nutností. „Jde o bezpečnost, na Zámecký vrch chodí lidé s dětmi na procházky," říká.

Zámek se opravuje od roku 2003, za tu dobu už zanedbaný objekt „spolkl" skoro 19 milionů korun. Zatím nejdůležitější a nejnákladnější etapou rekonstrukce byla oprava střechy v letech 2004 2008. Náklady na nové krovy a krytinu byly 13 milionů korun; 11 milionů se podařilo čerpat z dotací, zbytek šel z městského rozpočtu.

Podle Urbánkové však obyvatelé města nevnímají záchranu zámku jako velkou zátěž městské kasy. „Protože se jedná o dominantu, lidé vnímají situaci kladně, nejedná se o žádné obrovské peníze z rozpočtu v daném roce," říká místostarostka s tím, že město nehodlá penězi mrhat.

V létě zámek ožívá hudbou

Přestože zámek Vertenberk stále připomíná spíše ruinu než významnou kulturní památku, už nyní se na jeho nádvoří v létě konají koncerty. „Každý rok probíhá ve všech památkách města Den otevřených památek a návštěvnost svědčí o tom, že zámek zajímá nejen občany Stráže," tvrdí Urbánková.

Město sice investuje nemalé částky a úsilí do oprav zámku, ten je však už podle dřívějšího usnesení zastupitelstva určen k prodeji. „Několik zájemců již bylo, vždy to zřejmě ztroskotá právě na bližším seznámení s havarijním stavem a rozlehlostí objektu," říká Urbánková.

Zámek se nachází na severním okraji Stráže pod Ralskem. Byl postaven jako gotický hrad ve 13. století zřejmě Markvartem z Března. V průběhu několika staletí se na něm vystřídalo velké množství majitelů, mezi které patřila i posádka sovětské armády, která zámek zanechala v dezolátním stavu. Požár, který zámek roku 1987 zachvátil, mu také na kráse nepřidal. V současné době je až na výjimečné případy veřejnosti nepřístupný.