Ta plánuje v Kuřívodech osadit zhruba padesát hektarů solárními panely. Dnes vášně utichají a obě strany směřují k dohodě. Aktivisté protestovali proti masivní výstavbě solárních elektráren v Kuřívodech. Argumentovali tím, že město a okolní příroda ztratí svoji jedinečnou a unikátní atmosféru, kterou vyhledává velké množství turistů.

„Je pro nás nepřístupná představa, aby byly Kuřívody ze tří stran obklíčené solárními panely. Lidé se sem nastěhovali kvůli čisté přírodě obklopené lesy a nikdo z nás si nepřeje žít uprostřed velké fotovoltaické elektrárny, ta představa je zcela šílená,“ vysvětloval postoj aktivistů Vít Veselý.

Apelovali proto na zastupitele, aby zvážili své rozhodnutí a před miliony ze solárních panelů dali přednost zachování krajiny.
A dnes? „Zaujalo mě, že povrch zůstane ve větší míře zachovaný,“ reagoval jeden z odpůrců Miroslav Králík na společné schůzce občanského sdružení a obyvatel Kuřívod se zástupcem 3L real a. s. Martinem Prachařem.

Ten třem desítkám přítomných vysvětlil, že zásahy do krajiny budou co nejmenší. „Spolupracujeme s odborníky a na jejich doporučení zůstane zachovaný uprostřed solárního pole biokoridor, v němž se vyskytují vzácné rostlinné a zvířecí druhy,“ ujišťoval Martin Prachař.

Nic neuvidí

Jak dále rovněž avizoval, solární panely nebudou rušit estetický ráz krajiny směrem od Kuřívod, tedy od zdejšího sídliště. „Budou schované za vyvýšeným svahem a navíc kolem vysadíme zeleň,“ upřesnil Prachař s tím, že elektrárna bude viditelná pouze ze silnice ve směru na Bělou pod Bezdězem.

Investor se rovněž dohodl s občanským sdružením, že jako kompenzaci za budoucí pětadvacetiletou přítomnost elektrárny, poskytne navíc peněžní částku ve prospěch obyvatel Kuřívod, a to mimo každoroční sedmimilionovou daň z nemovitosti do městské kasy.

„O konkrétní výši částky budeme ještě vyjednávat. Prozatím jsem se shodli na představě, že po poradě s lidmi dodáme náměty na projekty, které budou ve prospěch dětí i dospělých obyvatel Kuřívod,“ vysvětlil Miroslav Králík.

Podle něj by se jednotlivé akce hradily z celkové dohodnuté částky. „Peníze od investora ani nepůjdou na účet občanského sdružení, ale domluvené projekty zaplatí přímo společnost 3L real,“ doplnil Miroslav Králík.

Takový postup potvrdil i Martin Prachař. „Ve prospěch obyvatel Kuřívod bychom měli vyčlenit symbolickou částku v řádech statisíců korun. Ale o její přesné výši nechci spekulovat,“ dodal Martin Prachař.

Solární panely by měly Ralsku přinést do městské kasy až několik desítek milionů. Projekt 3L real není v Kuřívodech jediný. Solární byznys tu rozjela i společnost eEnergy Ralsko, jejíž stoprocentní podíl před časem odkoupil ČEZ. Ten rovněž odkoupil podíl na výstavbu fotovoltaické elektrárny v lokalitě Jabloneček.