Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Včelaře na Novoborsku děsí mor. Z ohrožení podezřívají předsedu

Novoborsko - Před čtyřmi lety museli lidé kvůli včelímu moru likvidovat v oblasti Lindavy, Cvikova a Kunratic u Cvikova celá včelstva.

4.2.2014
SDÍLEJ:

Zanedbaný včelín na kraji lesa u Sloupu v Čechách, o který se nikdo nestará, může být ohniskem nákazy. Foto: Jaroslav Mareš

Protože jediným „lékem" na včelí mor je oheň, asi sto dvacet osm včelstev se muselo na příkaz krajského veterináře úplně spálit. Včelaři z Novoborska teď mají strach, že se celá situace bude opakovat.

Děsí je totiž zanedbaný včelín na okraji lesa u Sloupu v Čechách. Odhadem je v něm asi pětadvacet úlů a evidentně není opuštěný. Někdo sem chodí stáčet med, ale víc se o včelín nestará.

„A mor je vždy jen důsledkem nedostatečné péče," říká Jaroslav Mareš, zdravotník včelařského sdružení ve Cvikově. „Od lokality, která byla před čtyřmi lety postižená včelím morem, leží tento totálně zanedbaný včelín vzdušnou čarou odhadem dva kilometry. Takže není divu, že máme velký strach."

Hlavní podezřelý: okresní guru

Podle Mareše je včelín v hodně zuboženém stavu. „Přirovnal bych to k vyhublým kravám, o které se nikdo nestará. Na první pohled je vidět, v jak je to strašném stavu," popisuje. „Není přece možné vytočit med a nechat to napospas."

Pikantní na celé věci je, že majitelem zanedbaného včelína je podle podezření včelařů jejich vlastní okresní „guru", tedy předseda okresního výboru Českého svazu včelařů z Nového Boru. „Vypadá to na něj. Prý je velmi nepřístupný a přesvědčený, že si bude léčit včely sám," dávají včelaři ruce pryč od svého předsedy.

Zanedbaný včelín na kraji lesa u Sloupu v Čechách, o který se nikdo nestará, může být ohniskem nákazy.

Deník se včera pokusil předsedu ČSV kontaktovat, ale na volání na mobilním telefonu nereagoval.

K jakému zanedbání ve Sloupu došlo? Správný včelař už od srpna nebo září začíná včely přikrmovat cukerným roztokem, aby přežily zimu. Od září do prosince se pak včely musí třikrát přeléčit na včelí varroázu, infekční onemocnění způsobené roztočem Varroa destructor.

„Včely samy o sobě mají samočistící schopnost, jejich napadené buňky si umí s nákazou poradit, ale jen po určitou mez. Když to přeroste, včely si s tím neporadí, varroa destructor napadne včelí plod, tam zahnije a z toho vznikají masivní nákazy, které se nedají léčit jinak než ohněm," připomíná Jaroslav Mareš.

Když skončí trojité přeléčení, musí dát včelař zhruba v prosinci do úlů bílé plastové podložky, na které padá „nepořádek" z úlu, odpad ze zužitkovaných zásob, ale i mrtvé včelky. A na konci ledna se podložky musí vyčistit, sesypat do krabičky, nechat uschnout (bez mrtvých včel) a pak poslat na vyšetření do včelařského výzkumného ústavu, kde zjišťují počet roztočů v „odpadu" z úlu. „Takže teoreticky teď na konci ledna by tyto podložky už měly být čisté a vyměněné, ale u tohoto včelínu u Sloupu je to přesně naopak. Tady se to odhadem nedělalo roky," hrozí se zdravotník včelařů.

Jaroslav Mareš situaci včelína nafotil, natočil dokonce i videa a vše odevzdal na okresní veterinární správu v České Lípě. Ta musí celou věc prošetřit a zahájit řízení s majitelem. Jestli se potvrdí, že hrozbu včelího moru na Novoborsku vytváří sám předseda okresního výboru, bude to asi pro Českolipsko pěkná ostuda.

Autor: Michael Polák

4.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení