Včelařství nepřináší téměř žádný zisk a včelařů ubývá. Staří včelaři pomalu přestávají svého koníčka provozovat a mladí se do této časově náročné a finančně nezajímavé činnosti nehrnou. Konkurenční med dovážený ze zahraničí, především z Argentiny, je tak levný, že místní včelaři mohou takto nízké ceně jen stěží konkurovat. „Kvůli velké konkurenci zahraničního medu nemůžeme už několik let ceny medu zvyšovat. Náklady na včelaření přitom stále stoupají a dotace včelařům na provoz jsou minimální,“ řekl včelař z České Lípy Petr Valerián. Současný trend je takový, že se propaguje velkovčelařství se stovkami včelích úlů na jednom místě. Provozovatelé takových včelínů by mohli lépe konkurovat levnému zahraničnímu medu, ovšem malí včelaři oponují. „Nejen že med od malých včelařů je daleko kvalitnější, ale větší roztroušenost včelínů po okolí je kvůli opylování rostlin daleko výhodnější než soustředit včely na jedno místo,“ uvedl Petr Valerián. Pěstitelé ovoce se také přiklání k malovčelařům. „Dávat včely na jedno místo je k ničemu. Největším přínosem pro sadaře jsou malovčelaři, kteří rozmístí své úly v okolí ovocných sadů a polí,“ řekl Roman Kasal, vedoucí sadů Popelov na Českolipsku.

„Stát by měl podpořit malé včelaře. Protože pokud včelařů bude ubývat tak jako doposud, bude tak málo ovoce, že jeho ceny vylétnou o stovky procent nahoru,“ dodal Roman Kasal.
Na tom, jakým způsobem podpoří stát české včelaře není tedy závislá jen cena medu, ale i ceny jiných potravin. Práce, kterou včely vykonávají je naprosto nenahraditelná a pokud by to s českým včelařstvím šlo z kopce jako doposavad, možná se jednoho dne dočkáme, že tak významný pěstitel ovoce jako je Česko přestane být soběstačný a veškeré ovoce a zeleninu budeme za drahé peníze dovážet.

Zajímavost na závěr: „Med se má dávat jen do vlažného čaje. Teplota vyšší než 40 stupňů zničí všechny prospěšné účinky medu, kvůli kterým si ho do čaje dáváme,“ sdělil Petr Valerián.

Další zprávy z českolipského regionu