Ušetřeni nebyli ani obyvatelé v blízkých panelových domech. U zásahu asistovali i strážníci městské policie. „Dohlížíme na to, aby nějací dobrodruzi nestáli blíž, než je nutné a hlavně se nepletli hasičům a včelařovi pod nohy,“ uvedl strážník Městské policie v České Lípě Roman Bliznikov.

Rojení je způsob množení včel. Matka, která tou dobou není zrovna nejlepším letcem, se usadí někde na větvi. Včely se k ní srotí a vytvoří hrozen. Ten na místě vydrží několik hodin, leckdy i celý den.

Než se mohl včelař Josef Pelda, který pro město zajišťuje odchyt včelích rojů, pustit do práce, museli hasiči z výsuvné plošiny nejdříve sestříhat překážející stromové větve. „Okolo roje to byla tři patra větví. Ty jsme museli trochu upravit, aby bylo možné se k nim aspoň trochu lépe dostat,“ popsal Josef Pelda.

Nastaly komplikace

S kadeřnickou úpravou stromu problém nebyl. Ale samotné odebrání roje rozhodně žádná selanka nebyla. „Aby se vůbec matka s celým rojem dostala do rojáku, kolikrát je třeba roj narovnat, aby se dal sklepnout,“ přiblížil včelař Pelda a na vysvětlenou doplnil, že rojákem se rozumí bedna s víkem, do které se roj umístí.

Občas se ale stane, že část včelstva spadne, když je roj třeba narovnat. Pak se musí čekat, než se navrátí ke včelí královně. To se stalo i o víkendu. Jakmile část roje při rovnání dopadla na zem, zdvihl se mrak včel a obklopil včelaře i hasiče, chráněné včelařskými kuklami. Lidé v tu chvíli instinktivně udělali dva kroky zpět.

Po dramatické hodině a půl byl roj uklizen do rojáku a obyvatelé Žitavské ulice si budou mít dlouho o čem povídat. Vždyť z okolních domů cvakali fotoaparáty jako na předávání výročních filmových cen.

Autor: Tomáš Mařas