Necelých pět set korun můžete zaplatit podvodníkovi, který tvrdí, že vám otestuje kvalitu pitné vody.

Stovky domovních schránek na Novoborsku zaplnily v posledních dnech letáky s oznámením o kontrole pitné vody. Jedná se však o podvodný trend, který momentálně řeší obyvatelé celé České republiky. „Tyto podvody se dějí v různých nepravidelných vlnách po celé České republice," uvádí mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Jiří Hladík.

„Obdržel jsem několik informací, že v Okrouhlé a části Nového Boru byly do poštovních schránek rozneseny tyto letáky, které oznamují o kontrole pitné vody. Leták vypadá jako úřední oznámení s razítkem a pruhem," upozornil na podvodnou kampaň senátor Jiří Vosecký.

Zrovna v Novém Boru podvodníci nejspíše využili situace z loňského roku. Loni se totiž v Novém Boru a blízkém okolí šířila infekce právě z pitné vody. Voda tam podle laboratorních testů obsahovala bakterie Escherichia coli a koliformní bakterie, které způsobují průjmová onemocnění a vážně ohrožují zdraví. Tehdy v Boru onemocněly stovky lidí, kteří zvraceli, měli průjmy a vysoké horečky.

Falešný leták, který je profesionálně vytvořený, informuje lidi o tom, že od 16. do 22. března proběhne kontrola pitné vody. Cena rozboru je 480 korun, nebo podvodníci nabízí i možný bakteriální test vody za 250 korun. Internetové stránky, které jsou na letáku uvedené, však nejsou pravdivé, po jejich otevření naběhne web, který nabízí půjčky.

„Kdo je zásobován z veřejného vodovodu, nepotřebuje žádný rozbor, my je musíme dělat pravidelně a zodpovídáme za kvalitu vody," uvádí mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová.

Rozbory vody s atestem provádí Severočeská vodárenská společnost nebo Krajská hygienická stanice Libereckého kraje, a to zdarma. Pokud má kdokoliv jakékoliv podezření na kvalitu vody, může se obrátit na tyto instituce.

„Kontrola dodávané pitné vody je prováděna pravidelně dle programu kontroly příslušného roku, který schvaluje krajská hygienická stanice," dodává Kardianová.