Jeskyni na úpatí Skalického vrchu na Českolipsku, kde se natáčely pohádky Z pekla štěstí nebo Peklo s princeznou, chce Liberecký kraj vyhlásit přírodní památkou. A to kvůli ochraně netopýrů velkých, kteří tady zimují. Kraj chce ale jeskyni chránit i v letním období, kdy tu žádní netopýři prokazatelně nejsou. S tím však nesouhlasí obec Skalice u České Lípy.
„Vzneseme proti tomu námitku,“ říká starosta Skalice Jiří Löffelmann. „Nemáme nic proti ochraně netopýrů a proti tomu, aby se jim vytvářely příznivé podmínky, ale jeskyně je jednou z mála věcí v naší obci, která opravdu stojí za vidění, a kraj navrhuje úplné vyloučení přístupu veřejnosti i v období od dubna do září, kdy tam netopýři nejsou.“
Vchod do jeskyně je sice i nyní celoročně uzavřený, ale obec sem pouští příležitostné zájemce, třeba školy, skautské skupiny nebo vlastní obyvatele, pro které uspořádala veřejnou prohlídku. Jeskyně se navíc zalíbila i filmařům. Ze zatím posledního natáčení pohádky Peklo s princeznou měla profit v řádu desítek tisíc korun i obecní pokladna. To všechno by teď mělo skončit.
„Jeskyně přitom není jen zimovištěm netopýrů, ale také odkazuje na historickou těžbu písku, která tu probíhala. Chtěli jsme tu připravit expozici, která by se tomu věnovala,“ přibližuje plány obce starosta Löffelmann.
Vstup je nebezpečný
Ochránci přírody plán Libereckého kraje naopak vítají. „Já to vítám, že to nebude přístupné celoročně,“ říká zoolog a ředitel Vlastivědného muzea v České Lípě Zdeněk Vitáček. „Bude to mít přínos z hlediska výskytu netopýrů, ale hlavně z hlediska bezpečnosti. Jeskyně je totiž velmi nestabilní a bylo by nebezpečné tam pouštět lidi.“
Českolipské muzeum sice právě u skalické jeskyně organizuje oblíbenou akci Noc s netopýry, ale podle Vitáčka by vyhlášení jeskyně přírodní památkou akci neohrozilo. „My totiž dovnitř do jeskyně vůbec nechodíme. Netopýry chytáme před jeskyní, když se snaží vletět dovnitř, nebo vyletět ven,“ říká ředitel muzea. „Dovnitř bych si nikoho kvůli tomu nebezpečí vzít nedovolil.“
O problematické statice jeskyně ve Skalici vědí. Případné návštěvníky dovnitř pouštějí právě jen s tím, že tam jdou na své vlastní riziko.
„Pískovec je nestabilní a jsou tam riziková místa, ale myslíme si, že kdybychom nechali udělat statické zabezpeční v místech, kam bychom chtěli pouštět lidi, je to lepší řešení, než jeskyni úplně uzavřít,“ namítá Jiří Löffelmann.
Netopýři do skalické jeskyně přilétají pouze na zimu a pak se přestěhují jinam. „Samičky vytváří takzvané letní kolonie a samci se pohybují volně v přírodě,“ řekl Zdeněk Vitáček. K erozi pískovce v jeskyni dochází paradoxně především také v zimě vlivem mrazu a ledu, léto jeskyni neubližuje.
Michael Polák