Největší počet dětí v předškolním věku bude v České Lípě letos nebo v příštím školním roce. Pak by měly počty předškoláků pomalu začít zase klesat. To je odhad politiků z vedení města v České Lípě.

Na vlnu neustále se zvyšujícího počtu dětí, které chtějí rodiče umístit do mateřské školy, ale musí město Česká Lípa reagovat už nyní. V minulosti se tak stalo třeba tím, že došlo k rozšíření kapacity například v MŠ na sídlišti Sever či Špičák.

„Stále je však nutné počet míst v českolipských školkách zvýšit," řekl místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle. „Hned padesát by jich mělo přibýt díky přestavbě v ZŠ a MŠ Jižní na Holém vrchu. Zadávací podmínky k této zakázce už schválila rada města na svém březnovém zasedání."

Místo nové školky levnější úpravy

V rámci přestavby by v ZŠ Jižní měly z družiny vzniknout dvě nové třídy mateřské školy. Předpokládaná hodnota této zakázky je 1,5 milionu korun.

Podle Kočandrleho jde o velmi výhodný krok pro město. „Kdybychom stavěli školku novou, zaplatíme za to desítky milionů korun, takhle máme za hodně přijatelné peníze, za milion a půl,  padesát dalších míst," doplnil místostarosta.

Kromě ZŠ Jižní se však radní zabývali opravou ještě v jiné škole, a to konkrétně v ZŠ Školní na sídlišti Sever. Tam se již na podzim loňského roku měla opravovat střecha nad jedním z pavilonů. Oprava se však přesunula až na letošek.

„Firma, která vyhrála výběrové řízení, neustále posouvala termín realizace stavby až do bodu, kdy už opravdu nebylo vhodné s opravou začínat. Akci jsme tak přesunuli až na jaro 2014 a vypsali nové zadávací podmínky," objasnil místostarosta Kočandrle. „Původně jsme chtěli opravit střechu pouze nad jedním z pavilonů, podařilo se nám však do rozpočtu prosadit finanční prostředky ještě na opravu střechy nad sousedním pavilonem. Nebudeme tedy muset celou akci dělit na dvě etapy."

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je necelých pět milionů korun. Kromě opravy nechá město střechu nad oběma pavilony také zateplit. Škola tak ještě navíc ušetří velké peníze za vytápění.