Na zamrzlé hladině Máchova jezera se v sobotu odpoledne srazila lední plachetnice s bruslařem. Jednašedesátiletý muž utrpěl závažný úraz hlavy. K nehodě došlo krátce po třinácté hodině blíže ke Starým Splavům. „Pacient byl v době příjezdu záchranné služby při vědomí, s otřesem mozku jsme jej převezli do českolipské nemocnice,“ uvedl Lenka Markovičová, mluvčí ZZS Libereckého kraje.

Zdravotníci museli o necelé dvě hodiny později zamířit také do Lindavy, kde se krátce před patnáctou hodinou při hokeji na ledě rybníka vážně zranil čtyřicetiletý muž. Na místo letěl vrtulník. Podle prvotních informací pacient špatně dýchal a byl v bezvědomí. „Muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy, se kterým jej vrtulník převezl na traumatologii do liberecké nemocnice," upřenila Lenka Markovičová.

Zamrzlé vodní plochy jsou v posledních několika dnech rájem pro bruslaře a sobotní slunečné počasí na ně vylákalo stovky návštěvníků.

Na Máchově jezeře je led podle bruslařů naprosto ideální, hladký jako zrcadlo a beze sněhu. „Odpoledne tu bruslily tak čtyři, možná pět stovek lidí, bylo úplně plné parkoviště,“ řekla Českolipskému deníku třicetiletá Alena, která na jezero vyrazila na brusle s celou rodinou. „Jezdí tu lední plachetnice, i surfy a kiteboardy. Nemám příliš dobrý pocit, když se k nim dostanu moc blízko, jsou rychlý,“ doplnila.

S vážným zraněním hlavy přivezla do liberecké nemocnice helikoptéra i čtrnáctiletou dívku, která v sobotu lyžovala v Albrechticích v Jizerských horách. Podle záchranářů se dívka opírala o plůtek, který pod její vahou povolil a ona při pádu narazila do rolby. Záchranná služba má podle svého ředitele Stanislava Mackovíka ve slunečném a mrazivém odpoledni napilno. "Za dnešek jsme měli úrazů nějak hodně," dodal.