Lídr vítězné ČSSD Jiří Vaněk již bezprostředně po volbách sdělil, že sociální demokraté v podstatě nemají s kým uzavřít koalici, vyjma KSČM. protože nezávislí kandidáti jsou vesměs pravicově orientovaní. V souvislosti s tím vyslovil domněnku, že se nezávislí spojí s občanskými demokraty a společně získají dvanáct křesel v jednadvacetičlenném zastupitelstvu.

„Nabídli jsme spolupráci nezávislým seskupením Horka a Zdravé město. Jejich reakcí bylo, že se mezi sebou poradí a v pondělí bude pravděpodobně další jednání,“ nastínil současný stav Jiří Vaněk.

Dohody jsou jen neoficiální

Otevřené dveře si nechávají i ostatní subjekty a strany. „Oslovili nás jak sociální, tak i občanští demokraté a ostatní nezávislá seskupení. Moudřejší budeme v pondělí, kdy budeme jednat,“ reagoval Tomáš Rychtařík za sdružení nezávislých kandidátů Horka.

„Nějaké neoficiální dohody jsou, ale doposud jsme s nikým žádnou smlouvu neuzavřeli. Předpokládám proto, že podrobnosti, jako jsou například jména starosty a místostarosty, budou jasné až po ustavujícím zasedání zastupitelů,“ řekla dosavadní starostka Věra Reslová za ODS.

K urnám přišlo málo voličů

Volby ve Stráži přilákali minimum voličů, k urnám jich dorazilo pouze 36,88%. Jasně zde zvítězila ČSSD se ziskem 25,56% hlasů, což jí vyneslo šest křesel. O dva mandáty méně získalo druhé sdružení Horka (18,55%) a Zdravé město (17,79%).

Po třech křeslech pak obsadí ODS (16,47%) a KSČM (15,66%). Jeden mandát získalo sdružení Sportovní aktivity Stráž. Do zastupitelstva se neprobojovala Vlastenecká strana.

Nejvíce preferenčních hlasů získal Tomáš Rychtařík ze sdružení Horka (449), za ním následoval z kandidátky ČSSD Jiří Vaněk (401).