Frekventovanou silnici II/262 protínající směrem z České Lípy na Děčín Stružnici není v době dopravní špičky mnohdy snadné překonat. O to víc to platí pro děti.

Po zhruba pětiletém úsilí se obci podařilo připravit výstavbu dvou nových přechodů pro chodce. Jeden u Základní a Mateřské školy v Jezvé, druhý u autobusové zastávky Stružnice Obecní úřad, která je nedaleko zdejší druhé mateřské školy.

Jak je vidět, připravit stavbu, jejíž vysoutěžené náklady jsou ve výši téměř 1,7 milionů korun, je běh na dlouhou trať. Stružnice požádala o dotaci z Evropské unie, což znamená další administrativní zátěž související s projektem. Na druhou stranu by měla dotace pokrýt 90 % výdajů na stavbu.

Sběr posudků

„Poměrně dlouho trvalo, než jsme dostali všechna potřebná vyjádření a než byl vyhlášený vhodný dotační titul,“ říká starosta Stružnice Jan Mečíř s tím, že pokud vše půjde podle plánu, začne samotná stavba v průběhu dubna. Dodavatel se pak smluvně zavazuje dokončit dílo do konce října.

Stružnice se může chlubit tím, že všechny přechody v obci jsou stavebně v souladu s nejnovější legislativou, což zvláště ve větších městech nebývá obvyklé. Ani dva nové nebudou výjimkou. Jejich součástí bude tedy i noční nasvícení.