Malé rozpočty nejrůznějších obcí často znamenají, že místní lidé jsou při plánování jakýchkoli oprav odkázáni na pomoc státní kasy, z níž lze formou dotace získat do obcí alespoň nějakou tu korunu. Bez peněz zvenčí by si totiž často nemohli dovolit opravy, investice či novou výstavbu tam, kde zrovna potřebují. Stejnou situaci znají dobře ve Svoru.

Shánějí peníze kde se dá

„Snažíme se využít toho, co je. Vyhledáváme nejrůznější programy, z nichž bychom získali pro obec peníze. Žádosti připravuji a rozesílám sama, šetříme tak peníze za zpracování, které bychom museli jinak platit odborným firmám. Z minulosti jsou za námi velké projekty, postavila se kanalizace, zavedl plyn.

Na druhou stranu ale pak už nezbývaly peníze na zvelebování obecního majetku. Na ten se proto zaměřujeme teď,“ předeslala starostka Svoru Kateřina Jonáková.

Letošní rok se Svorským podařilo získat na dotacích téměř 1,4 milionu korun. Hezčí na pohled tak bude například kaple Nejsvětější Trojice, na níž z ministerstva kultury dostali místní přes 90 tisíc na opravu omítky a pískovcového soklu, které byly před rekonstrukcí ve špatném stavu. Zvelebení neminulo ani zdejší základní školu.

Navrhli úpravu zahrady

„Uspěli jsme rovněž se žádostí o dotaci na úpravu veřejného prostranství u školy. Podmínkou získání peněz bylo, že se do procesu zvelebování zapojí také děti ze školy,“ upřesnila Kateřina Jonáková.

Školáci nelenili a vypracovali návrh, jak si představují úpravy prostranství u školy. Jejich vizi poté starostka zapracovala do žádosti a tu nakonec ministerstvo pro místní rozvoj schválilo a přikleplo jim 60 tisíc korun.

Do výsadby nových stromků se zapojili i žáci školy. U budovy vyrostl dřevěný hrad s prolézačkou a horolezeckou stěnou.

Investovat ale bylo třeba kvůli loňské srpnové povodni také do silnic a hráze svorského rybníku. Jeho oprava spolkla největší díl z 1,2 milionu korun, které Svor dostal ze státní kasy.

Vysadí ještě další stromy

„V nastaveném trendu chceme dál pokračovat. Je v našem zájmu, abychom získali do obce co nejvíce peněz, takže nepolevujeme a dál se snažíme získat peníze, kde se dá,“ dodala Kateřina Jonáková s tím, že už na Liberecký kraj směřovala žádost o dotaci na opravu místní autobusové zastávky a blízkého prostranství.

Chtějí zde totiž vybudovat zastávkové ostrůvky, chodníky a vysadit zeleň. S výsadbou nových stromů budou znovu pomáhat žáci zdejší základní školy.

Autor: Kristýna BROŽOVÁ