V České Lípě, kde kandiduje hned 14 stran a hnutí, je o místa na radnici největší tlačenice. Tedy s jednou nečekanou výjimkou Kvítkovem. Vzhledem k tomu, že se zde všichni dohodli, že půjdou do voleb jednotlivě, je zde ještě o jednu kandidátní listinu víc. „Je to tady taková tradice. Minule jsme dělali stranu, ale lidem se to nelíbilo, raději si vybírají po kandidátech,“ tvrdí starostka Kvítkova Jana Zelenková s tím, že se to následně i lépe počítá.

Kvítkov má něco málo přes dvě stovky obyvatel a křesel v zastupitelstvu devět. Bezmála čtyřicetitisícová Česká Lípa jich má pětadvacet.

21. srpen 1968 v České Lípě.
FOTO: Tanky rozdrtily Pražské jaro. I na Českolipsku

Podobný počet obyvatel jako Kvítkov má i Svojkov, zastupitelů však mají jen sedm. A navíc zde o tuto funkci není ani taková „rvačka“. Podobně jako ve zhruba třetině obcí na Českolipsku zde kandiduje pouze jeden subjekt. „Tak tomu už bylo minule. My čekáme, kdo přijde, ale zatím nikdo nepřišel,“ konstatuje starosta Svojkova Gustav Pilz. Z 57 obcí na Českolipsku mají jedinou kandidátku v osmnácti.

Největší pozornost se tradičně upírá k České Lípě. Mnohé strany a hnutí už ve velkém rozjely nájmy reklamních ploch na autobusech, billboardech a výlepových prostorách. Některé subjekty začaly masivně využívat sociální sítě a nechybí ani tradiční setkávání s voliči.

Českolipské náměstí se zaparkovanými sovětskými transportéry.
FOTO: Poslali ho fotit okupaci, tak jel. Stal se z něj nepřítel státu

V Novém Boru, kde je zaregistrovaných osm subjektů, zatím o velké kampani nemůže být řeč. Jedinou výjimkou je jistá strana, která prostřednictvím svého leadera bombarduje média většinou nezajímavou soukromou korespondencí se současnými představiteli města.

Na některých místech ale bude souboj vypjatý a atraktivní. „V minulých dnech jsem telefonoval se svými dvěma kamarády starosty. Shodou okolností se jedná o Jardy, kdy jeden je z většího města našeho okresu a druhý z malé obce. Oba mi volali s jedním dotazem: ,Tak jak to u vás vypadá v předvolebním čase? Představ si, že u nás proti mně jdou lidi, kterým jsem minulé čtyři roky pomohl. Teď se neštítí ani osobních výpadů, pomluv a vědomých lží',“ vypráví starosta Kravař Vít Vomáčka.

Festival Mácháč.
Na Mácháč letos dorazí DJ elita. Návštěvníci festivalu se mají na co těšit

VYBERTE JEDNU VĚC, KTERÁ VÁS PÁLÍ

Volební subjekty už také začaly postupně zveřejňovat své volební programy a hesla, často je z nich ale těžké vyčíst, co v dané vesnici nebo městě bude ve skutečnosti hlavním tématem nadcházejících voleb.

Deník proto žádá své čtenáře o pomoc. Kdybyste si měli vybrat jen jednu jedinou věc, to nejzásadnější, na co by se měl budoucí starosta ve vašem městě nebo obci ihned zaměřit, co by to bylo? Opravit chodník u školky? Vyměnit veřejné osvětlení? Postavit divadlo? Řešit bytovou situaci? Nebo jiný problém?

Ilustrační fotografie.
Bor zavalí cyklisté. Uctí výročí slavného závodu

Napište do 2. září na e-mail ceskolipsky@denik.cz a redakce se jednotlivých kandidátů na vybraná témata zeptá. Do předmětu napište „Jedna věc-Název obce“ a do těla zprávy krátce popište právě tu vaši „Jednu věc“.