Náraz do spadlého stromu vykolejil ve čtvrtek vlak jedoucí z Nové Paky do Liberce deset minut před polednem mezi Rychnovem a Hodkovicemi. Naštěstí z kolejí spadl na správnou stranu a neskutálel se po svahu. K nehodě došlo pár set metrů od přivaděče na dálnici.

„Byla to pořádná rána. V tu chvíli jsem byl na protilehlé lavičce. Naštěstí jsem si o ni jen odřel ruku,“ vyprávěl starší muž.

Na místo ihned vyrazily všechny složky Integrovaného záchranného systému.

Policisté korigují dopravu, od Jablonce směrem k dálnici musí řidiči místo nehody objíždět přes Rychnov. Směrem z dálnice se začínají ve směru od Prahy i Liberce tvořit kolony.

Profesionální hasiči se museli k místu nehody dostat přes zapeklitý terén. V údolíčku jim cestu přehradila rozvodněná Mohelka. „Řeka byla zhruba čtyři metry široká. Poskládali jsme tři díly žebříku a vytvořili jsme tak provizorní můstek. Podél jsme dali i lana jako zábradlí,“ přiblížil přechod řeky Petr Kroupa, velitel zásahu.

„Vedle jabloneckých hasičů na místo dorazila i jednotka z Rychnova a drážní hasiči z Liberce,“ doplnila mluvčí HZS LK Zdenka Štrauchová. Po přechodu improvizovaného mostku je čeká ještě strmý výstup ke kolejišti. Vlak si naštěstí „lehl“ do svahu. „Kdyby ho to hodilo dolu, byl by to mazec,“ dedukoval jeden z hasičů.

Hasiči evakuovali dvaadvacet lidí, kteří byli všichni prohlédnuti zdravotnickými záchranáři. „Jedna paní byla v šoku, pán dostal lék na zklidnění tlaku a tři lidi jsme odvezli do nemocnic. Nejedná se ale o žádná těžká zranění, jedno poranění dolních končetin a jedno lehké poranění hlavy. Raději jsme je ale odvezli do nemocnice na pozorování,“ vysvětlila Jana Kučerová, nelékařský náměstek ZZS LK.

Zbytek pasažérů nabral ještě před třináctou hodinou autobus připravený podnikem České dráhy.

„Po odjezdu složek záchranného systému a zprůjezdnění silnice pod tratí předali policisté vyšetřování Drážní inspekci,“ doplnila Ludmila Knopová, mluvčí jablonecké policie.

„Škodu odhadujeme prozatím na sto třicet tisíc korun,“ sdělil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Podle jeho slov proběhne odklízení nehody až v pátek, trať proto zůstane i tento den uzavřena.

Cestující přepraví na trati náhradní autobusová doprava minimálně v pátek, možné však je, že i přes víkend.

Lidé cestující ve vlaku měli při vší té smůle vlastně ještě obrovské štěstí. „Skoro zázrak, že vlak vyjel na správnou stranu. Raději ani nedomyslet, jak by havárie vypadala, kdyby vyjel ze svahu,“ doplnil Drápal.

Lenka Střihavková, Jan Sedlák