Drogově závislí na Českolipsku nejčastěji sahají po pervitinu. Tato droga se již několik let drží společně s marihuanou na prvním místě pomyslného drogového „žebříčku“.
Po droze nejčastěji sahají lidé ve věkových skupinách 15 – 19 let a 20 – 29 let. Drogově závislým pomáhají ve větších městech takzvaní streetworkeři. Ti ale v České Lípě kvůli nedostatku finančních prostředků chybí. Závislí si u nich mohou vyměnit špinavé jehly za čisté, streetworker jim podá pomocnou ruku.
Závažným problémem je šíření nákazy žloutenkou typu „C“, která se přenáší buď používáním infikovaných jehel nebo nechráněným pohlavním stykem.
„Za desetiletou existenci K–centra jsme se setkali se spoustou lidí, kteří onemocněli žloutenkou typu „C“, ale zatím se neobjevil nikdo nakažený virem HIV,“ řekla vedoucí českolipského K–centra Magda Jogheeová.
Problémů spojených s užíváním drog je mnoho a kromě zdravotních bývá problémem i kriminalita uživatelů drog. V touze sehnat peníze na svou dávku drogy se neštítí krást, napadat ostatní.
„Do konce měsíce dubna jsme zjistili 13 trestných činů v souvislosti s držením a výrobou omamných a psychotropních látek a jedů,“ řekl Milan Bradáč z Policie ČR v České Lípě.