„Sešlo se více faktorů. Jsem unavený z politiky, z lidí, zklamaný. Chci řešit svůj soukromý život a ne být ze všech stran neustále napadán. Pořád mi byla předhazovaná vina za volební neúspěch,“ vysvětlil svoje důvody k nečekané rezignaci Jindřich Mareš, který byl v minulém volebním období starostou Nového Boru.

Jak ale zdůraznil, funkci zastupitele neopouští. „Chci hájit zájmy lidí, kteří mě i přes veškeré útoky na moji osobu, volili,“ doplnil Jindřich Mareš.
Řešení vzniklé situace je na oblastním vedení občanských demokratů, které jediné může svolat sněm, aby mohlo být zvolené nové vedení.

„Sněm svolám zhruba do měsíce. Řadoví členové dostanou dostatek času, aby navrhli předsedu a zbylé vedení,“ řekl předseda oblastního sdružení ODS Jan Stejskal.

Vyhrocené vztahy

Ten osobně vnímá odstoupení jako odezvu na vyhrocenou komunikaci ze strany ostatních politických subjektů v Novém Boru. V případě, že se nepodaří navolit nové předsednictvo a radu, je ve hře varianta zrušení místní organizace.

Zbylí členové by pak mohli přejít do některé buňky občanských demokratů v jiné obci či městě. „Do toho nebudu nijak zasahovat. V pátek se sejdu s řadovými členy, abych je vyslechl a zmonitoroval situaci,“ dodal Jan Stejskal.

V Novém Boru obhájili občanští demokraté v podzimních komunálních volbách jen tři křesla v zastupitelstvu oproti předcházejícím osmi. ODS ale ztrácí podporu i jinde v regionu. Méně jejích členů se probojovalo do zastupitelstev mimo jiné v České Lípě, Kamenickém Šenově či v Mimoni.

Podle Jana Stejskala mohou za odliv voličů nastartované reformy z pera vládní koalice. „Jejich dopady pocítí každý, a je jedno, jestli je zaměstnanec nebo podnikatel,“ vysvětlil Stejskal.

Chtějí změnu

„To, že se razantně neobměnilo nejvyšší vedení po pádu Mirka Topolánka, má dopad i na to, jak lidé vnímají místní sdružení,“ domnívá se předseda místního družení v Mimoni Petr Vrba s tím, že celorepublikový propad ODS jim ubližuje.

„Snažíme se, chyby hledáme i u sebe, ale pokud se ve vrcholném vedení nic nezmění, může se stát, že nás takových, co odstoupí bude víc,“ podotkl Vrba.