Nejlepší české filmy a jejich tvůrce ocenila už pošestnácté Novoborská akademie spojených kinematografií (NASK), kterou založil letos zesnulý kinař Radovan Novotný. Na letošní ročník se sešlo kolem osmdesáti vedoucích kin z celé republiky. Na třídenním setkání kromě udílení cen načerpávají kinaři nové informace z oblasti digitálních technologií, seznamují se s filmovými novinkami i vyhlášenými dotacemi. Nabitý program vrcholil udílením filmových cen.

Hned dvě ceny získal Jan Svěrák, za nejlepší český film: Po strništi bos a za nejlepšího režiséra. Spolu s cenou mu kinaři předali také pletený kříž na hlavu, který byl symbolem jeho filmu a má za úkol držet vlasy, aby se nerozcuchaly. Originální ceny, skleněné torzo ženy, tradičně vytvořila pro NASK sklárna Ajeto. Za nejlepší mužský herecký výkon si ji odnesl Ondřej Vetchý. „Moc si této ceny vážím, je to jako když si sportovci mezi sebou vyberou některého spoluhráče a dají mu zpětnou vazbu, že si jeho práce cení,“ okomentoval herec.

CENA ZA STATEČNOST

Hereckým výkonem ve filmu Bába z ledu oslnila kinaře Zuzana Krönerová. Herečka se nemohla předávání cen osobně zúčastnit vzhledem k pracovní vytíženosti, a tak jí zástupci NASK předali cenu v Bratislavě. „Jsem mimořádně poctěna a nevím, čím jsem si to zasloužila. Možná tou statečností, že ještě stále chodím do studené vody,“ poděkovala Kronerová.

Nejúspěšnějším filmem ve filmové distribuci se stal pohádkový snímek Anděl páně 2 režiséra Jiřího Stracha. Cenu převzaly zástupkyně distribuční společnosti Falcon. Akademie letos přišla o svého zakladatele a prezidenta Radovana Novotného. „Přál si však, aby NASK pokračovala a kinaři se v Novém Boru dál scházeli,“ říká Ilona Rejholcová z Kultury Nový Bor.